Északi csúcskísérlet

A valaha volt legmegerőltetőbb sarkköri expedícióra készül egy angol kutató. Jim McNeill arra vállalkozott, hogy a négy Északi-sarkpont közül hármat felkeressen: a mágnesest, a földrajzit és a Jeges-tengernek azt a pontját, amely a legtávolabb van a szárazföldek partjaitól. A sportember ezerhatszáz kilométert tesz meg gyalog a jég világában.

Hírösszefoglaló
2006. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történelmi jelentőségű sarkköri túrára készül egy brit férfi: Jim McNeill arra vállalkozik, hogy ezerhatszáz kilométert egyedül, gyalog megtéve hármat felkeres a négy Északi-sarkpont közül. A sportember, aki tegnap még az alaptáborban várt a kedvező időjárásra, az észak-kanadai Resolute-öbölből indul, a tervek szerint március elején. Az első úti célja a mágneses sarkpont lesz, ameddig 473 kilométert gyalogol majd, 155 kilónyi felszerelését szánon maga után húzva. (A mágneses Északi-sark felé mutatnak az iránytűk.)
Ezután hosszabb túra következik: embertelen körülmények között 685 kilométer megtételére készül McNeill, hogy a világon elsőként érje el a Jeges-tenger szakmai körökben elérhetetlen Északi-sarkpont néven emlegetett helyét, amely egyformán távol van az öszszes szárazföld partvidékétől. Ide még senki nem jutott el – írja naplójában a brit.
Ezután még 442 kilométert kell végiggyalogolnia, hogy eljusson a kirándulás tulajdonképpeni végéhez, a köznyelvben ismert Északi- vagy földrajzi sarkhoz. Ez az a pólus, ahol összefutnak a Föld hoszszúsági körei, illetve itt megy át bolygónkon a Föld képzeletbeli forgási tengelye.
A negyedik pólus, a geomágneses sarkpont sem marad ki az expedícióból, a Föld mágneses mezői által meghatározott helyhez a tervek szerint egy egész csapat megy el (McNeill nélkül), négyszáz mérföld megtétele után.
Jim McNeill eredetileg tűzoltó volt, és egyebek között a Windsori-kastélyban teljesített szolgálatot. Az Ice Warrior (Jégharcos) elnevezésű túra terve öt éve ötlött fel benne. Egyszer, 2003-ban már nekivágott az ezúttal öt hónaposra tervezett útnak, de csúnya fertőzést kapott a bal bokáján, így huszonnégy órával az indulás előtt fel kellett adnia az expedíciót.
A mostani utazás sem indult zökkenőmentesen. McNeill New Yorkon keresztül repült volna Kanadába, de két napig az amerikai nagyvárosban kellett vesztegelnie, mert a repülést meghiúsította a hirtelen hullott rengeteg hó, valamint az, hogy a bérelt gép nem érkezet időben. Ráadásul az alaptáborban derült ki, hogy a felszerelésből olyan nélkülözhetetlen eszközök hiányoznak, mint a kesztyű vagy a hóvédő lepel, továbbá a pilóta nem a kijelölt helyen dobta le a sportembert. Így az út máris legalább öt nappal hosszabb lehet a tervezettnél. McNeill interneten elérhető naplójában naponta ad jelentést az expedíció helyzetéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.