Ügyészi indítványra a bíróság tegnap ismét meghallgatta Pusztai László nemzetbiztonsági őrnagyot, aki egyik operatív irányítója volt a brókerügy kapcsán a Kulcsár Attila ellen folytatott titkos adatgyűjtésnek. A tanú a vádhatóság kérdésére úgy nyilatkozott: Kulcsár telefonbeszélgetéseiből azt szűrték le, hogy a bróker 2003. június 23. előtt segítséget kért Bácskaitól a Pannonplast-részvények felvásárlása miatt, a K&H Equities Rt.-nél indult PSZÁF-vizsgálatokkal kapcsolatban. Az ügyész azt kérte az őrnagytól, hogy a vallomásához ismét használja jegyzeteit, amelyekből korábbi meghallgatása idején szó szerint idézte Kulcsár és a tábornok beszélgetéseit – de Pusztai ezt nem tette meg.
Úgy emlékezett, hogy Kulcsár beszélt az Állami Autópálya Kezelő Rt. átutalási megbízásairól is, amelyeken szignója is szerepel.
Bácskai János tagadta, hogy szóba kerültek volna a megbízások, és megjegyezte: az előírások szerint lezárt operatív műveletekről senki sem készíthet kivonatot vagy másolatot, mivel azok államtitkot tartalmazhatnak, így készítőjük államtitoksértést követhet el.
Ismeretes: Bácskai Jánost Kulcsár Attilával kapcsolatban hivatalos személyként elkövetett bűnpártolással, illetve a brókerügytől függetlenül, gondatlanságból elkövetett államtitoksértéssel vádolják. A korábbi eljárásban a Fővárosi Bíróság 2004-ben – részben telefonlehallgatási jegyzőkönyvek alapján – nem jogerősen kimondta Bácskai János bűnösségét, és lefokozta a tábornokot, ám a Fővárosi Ítélőtábla megsemmisítette az ítéletet, és új eljárást rendeltek el.
– A megismételt eljárásban új elem nem merült fel, ezért az ügyészség felfüggesztett szabadságvesztés kiszabását és mellékbüntetésként lefokozást kér Bácskai János ellen – hangzott el Ács Tibor katonai ügyész vádbeszédében. Álláspontja szerint súlyosbító körülményként kell figyelembe venni, hogy a tábornok a vádbeli időpontban a maffiaellenes központ vezetőjeként egy igen komoly összeget érintő vagyon elleni bűncselekménnyel kapcsolatban követett el bűnpártolást.
Böle Dezső, Bácskai János védője mindkét vádpontban a tábornok felmentését kérte.
– Sem a vádirat, sem az ügyész nem fogalmazta meg pontosan, hogy milyen alapbűncselekménynyel összefüggésben követett el bűnpártolást védencem – hangsúlyozta az ügyvéd. Kifejtette, Bácskai tetteivel kapcsolatban a bűnös szándék nem bizonyosodott be, és arra kérte a bíróságot, zárja ki a bizonyítékok közül Kulcsár Attila telefonbeszélgetéseinek jegyzőkönyveit és az ezekből származó információkat. Az államtitoksértés vádjáról úgy nyilatkozott: a szakértő szerint nem következhetett be az a veszélyhelyzet, amely lehetővé tette volna, hogy illetéktelenek megismerjék a tábornok lakásában talált minősített iratok tartalmát.
A per február 22-én a nem jogerős ítélet kihirdetésével zárul.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert