Felsőoktatási fejlesztési tervek

Új épületeket, kollégiumokat, könyvtárakat és kutatóműhelyeket is ígér az oktatási tárca a Felsőoktatási fejlesztési program révén 2008-ig. A Fidesz kétségeit fejezte ki, mondván, hogy a miniszter mindig más számadatokkal áll elő.

Zacsek Ágnes
2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Reformidőszakát éli a magyar felsőoktatás, az eddigi legnagyobb – közel kétszázötvenmilliárd forintos – infrastrukturális fejlesztés valósulhat meg 2002 és 2008 között – jelentette ki Magyar Bálint oktatási miniszter a Felsőoktatási fejlesztési programról tartott sajtótájékoztatón. A kérdés már szerinte csak az, hogy ha a Fidesz kerül hatalomra az új időszakban, nem akarja-e majd megakasztani a PPP-beruházásokat – amelyek az állami és a magántőke együttműködésével jönnek létre –, és nem kíván-e gödrök tucatjait létrehozni a magyar felsőoktatásban. Hivatkozott Pokorni Zoltánnak egy korábbi nyilatkozatára, amelyben a Fidesz alelnöke a PPP-programokat nemzeti átoknak nevezte. Magyar szerint viszont ez az út vezet ahhoz, hogy a felsőoktatás megőrizze versenyképességét Európában. A miniszter hangsúlyozta, a fejlesztés az ország minden egyetemi, főiskolai városát érinti, ahol az oktatási intézmények új épületekkel bővülhetnek, kollégiumainak férőhelye növekedhet, épülhetnek könyvtárak, konferenciaközpontok, előadótermek, kutatóműhelyek. A miniszter három pénzügyi forrásról beszélt; hagyományos fejlesztési konstrukcióban az oktatási létesítményekre 2002– 2007 között 64 milliárd forint jut, a Nemzeti fejlesztési terv révén 2005–2008 között az oktatási intézmények infrastrukturális feltételeinek javítására 23 milliárdot, magántőke bevonásával pedig a diákotthonok építésére, felújítására 59 milliárdot, az oktatási infrastruktúra fejlesztésére 2005-től 82 milliárd forintot fordítanak. Ehhez jön még az előkészítések alatti beruházások összege, a 20 milliárd forint, így jöhet ki végösszegként a 246 milliárd forint.
– Magyar Bálint akárhányszor felsőoktatási beruházásokról beszél, más-más számokat hallunk tőle, végre el kéne döntenie, hogy melyik az igazi – reagált Sió László, a Fidesz oktatási kabinetjének vezetője. A PPP-beruházások jövőjéről kifejtette: a Fidesz fontosnak tartja ezeket, de nem olyan konstrukcióban, ami ekkora terhet jelent az államnak, ezért a kormányváltás után megvizsgáljuk, a szerződések átalakíthatók-e úgy, hogy az ne csak a magánbefektetőknek, hanem az intézmények és hallgatóik számára is előnnyel járjanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.