Miközben fejlesztések tömkelegéről beszél az MSZP-s ózdi városvezetés, addig a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Főügyészség nyomozást rendelt el Benedek Mihály polgármester és egyes önkormányzati képviselők ellen nagy vagyoni hátrányt okozó, hűtlen kezelés bűntettének alapos gyanúja miatt. Az önkormányzatokat felügyelő Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közigazgatási Hivatal, sőt az Állami Számvevőszék is megállapított már néhány törvénysértést, eddig azonban Benedek Mihály polgármester ügyeiben semmiféle ítélet nem született. Ózd első emberének, valamint a szocialista önkormányzati többségnek vannak ugyan érdemeik – közölte Fazekas Zoltán helyi fideszes képviselő –, hiszen igyekeztek a város számára a kormánynál pénzért „lobbizni”, ám közben úgy tűnik: magánügy lett a helyi vagyon kezelése. A négy évvel ezelőtti választások idején számtalan, később be nem váltott ígéret elhangzott, a választók többsége pedig elhitte mindazt, amit az önkormányzati kampány alatt hallottak a szocialistáktól. Az ellenzéki képviselő szerint sokan ennek reményében szavaztak rájuk 2002-ben, most viszont az akkori optimisták közül majdhogynem mindenki belátja, óriási hibát követtek el a szavazófülkében. Mint azt a csalódott emberek többségétől hallotta, senki sem adott Benedek Mihályéknak felhatalmazást arra, hogy irdatlan mennyiségű jogszabályt megszegve indítsák el a városi közvagyon elherdálását, felélését. Ugyanakkor botrányosnak tartják, miszerint az ellenzék, valamint a helyiek tudta és beleegyezése nélkül szabadították meg Ózdot néhány értékes ingatlantól.
Kiárusítási dömping
Benedek Mihály, továbbá barátai átengedték a városi hetilap kiadási jogát egy MSZP közeli kazincbarcikai cégnek úgy, hogy a cég több mint tízmillió forintot kap évente az ózdi adófizetők pénzéből a kiadásért. Azóta csak szépet és jót lehet benne olvasni a jelenlegi vezetésről. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közigazgatási Hivatal kimondta: a versenyeztetés mellőzésével, a közbeszerzési törvényt megsértve került egy kazincbarcikai cég felügyelete alá az Ózdi Közélet című újság. Eközben az Ózdi Vízmű Kft. üzletrészét mélyen a reális ár alatt adták el a konkurensnek tekinthető Észak-magyarországi Regionális Vízművek (ÉRV) Rt.-nek. Becslések szerint a körülbelül százötvennégymillió forint helyett negyvenhétmillióért kelt el az érték. Úgy tűnik, időközben észbe kaptak Benedek Mihályék. Kiderült, most már visszavásárolná a város az üzletrészt, viszont az ÉRV nem akarja annyiért visszaadni, amennyiért vette. Az sem maradt titokban, hogy a város Vasvár sörözőjét 2005-ben négyzetméterenként huszonhétezer forintos áron értékesítették egy vállalkozónak, de egyelőre nem lehet tudni, vajon miért kapta meg ilyen olcsón. Ezen az áron még egy garázst sem lehet venni az ózdi városközpontban – jegyezte meg Fazekas Zoltán –, sörözőt pedig főleg nem. Összehasonlításképpen a képviselő elmondta: ugyanabban az épületben a gyógyszertár egy évvel ezelőtti eladási ára négyzetméterenként nyolcvannyolcezer forint volt.
A nagy kiárusítási dömping elérte az Ózdi Távhő Kft.-t is. A tulajdonos ózdi önkormányzat kötelezte a cégvezetést: kössön üzemeltetési szerződést egy magántulajdonú, Synergi Rt. nevű áramtermelő céggel, amelytől Ózd megvásárolja a hőt a közbeszerzési törvény figyelmen kívül hagyásával. Az áramtermelésből származó nyereséghez nem juthat hozzá a város, természetesen a Synergi viszi el a hasznot.
Fejlesztés címén a polgármester megrendelt korábban egy úgynevezett buszközlekedési tanulmányt, ami ugyan mindössze nyolcoldalas, de négymillió forintba került úgy, hogy még aláírás sincs rajta, nem ismert a tanulmány elkészítőjének neve sem. A továbbiakban egy ingatlanközvetítő cég a Brassói úti Általános Művelődési Központ melletti terület eladásáért egy lejárt szerződés alapján az önkormányzattól közel 90 millió forint sikerdíjat akart felvenni, ugyanis rajta keresztül bonyolódott le az üzlet az önkormányzat és a vásárló között. Csak az ellenzéki képviselőkön múlott, hogy a sikerdíj kifizetése nem történt meg. Ráadásul a közelmúltban a városvezetés egy jelentős méretű területet értékesített az úgynevezett Sárli-telepen egy budapesti ingatlanforgalmazónak, s ezúttal ismét vétettek az államháztartási törvény ellen. Versenyeztetés nélkül választották ki a vevőt, de a telket nem sokáig tartotta meg az új tulajdonos. Feltehetően haszonnal adta tovább egy multinacionális üzletláncnak, s érthetetlen, miért nem az önkormányzat egyezkedett a kereskedelmi céggel?
Az áruház építése az idén kezdődött meg, bár a lakosság szinte semmit sem tud az építkezés előzményeiről. Ismerjük el azonban – közölte kissé ironikusan Fazekas Zoltán –, látható a fejlődés Ózdon. Itt van például az ózdi Ráctag településrész aljában egy új híd, egy út és modern közvilágítás, amelynek kivitelezési értéke elérte a százmillió forintot. Ez a pénz mindössze néhány család érdekeit szolgálja, legalábbis minden jel erre mutat. Többek között Benedek Mihályét és az alpolgármester Kiss Sándorét, akik furcsa módon éppen itt építkeznek. Ez lenne a „megvalósítjuk a közpénzek átlátható felhasználását” szlogen, ezt írta ugyanis 2002 őszén Benedek Mihály és csapata a választások előtt szerkesztett, Gyújtó című szocialista reklámkiadványban. Ellenzéki képviselők minden alkalommal tiltakoztak a nyilvánvaló jogszabálysértő határozatok ellen, s Fazekas Zoltán felhívta a figyelmet: az Állami Számvevőszék elmarasztaló jelentéséhez készült önkormányzati tájékoztató megvitatásakor személyesen kérte a sorozatos törvénysértések miatt a felelősség megállapítását is a testületi ülésen.
Eltitkolt válaszlevelek
Az előzmények tudatában az egyik független városi képviselő 2005. november 22-én szintén önálló képviselői indítványban kezdeményezte a fegyelmi felelősségre vonást a sorozatos törvénysértésekre való tekintettel, ám ezt a kezdeményezést – mint a Fazekas Zoltán által beadottat – a képviselő-testület baloldali többsége, egyöntetű szavazással, napirendre sem tűzte. Az ellenzéki városatyák a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közigazgatási Hivatalhoz címzett leveleit ugyan elküldték, a válaszleveleket azonban nem nem tárta Benedek Mihály a képviselő-testület elé, mert az információkat el akarta titkolni. Legutóbb például a 2005. november 24-én kelt levelet nem olvashatta el az ellenzék, amelyben a hivatal kezdeményezte a jogszabálysértő gyakorlat kialakításáért a felelősség megállapítását, eljárás lefolytatását, szükséges intézkedések megtételét 2006. január 30-i határidővel. A polgármester múlt év december 29-én maga válaszolt Orosz Gábor hivatalvezetőnek, és a kampányidőszakra hivatkozva politikai okból kérte, a felelősség megállapításától egyelőre tekintsen el.
Folynak a kihallgatások
Benedek Mihály elismerte, hogy feljelentették az ózdi önkormányzatot nagy vagyoni hátrányt okozó, hűtlen kezelés vádjával, s a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztálya nyomoz az ügyben. A kihallgatások zajlanak, őt azonban eddig nem hallgatták meg tanúként a történtekről. A polgármester nem titkolta: Orosz Gábort, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közigazgatási Hivatal vezetőjét is megkereste, s a kampányidőszakra való tekintettel kérte a felelősség megállapításának elhalasztását. Mint mondta, a hivatalvezető eleget tett kérésének. Benedek Mihály a továbbiakban nyomatékosan hangsúlyozta, nem követett el jogi szabálytalanságokat, s úgy véli, erről az ózdiak is meg vannak győződve. Akkor követett volna el törvénysértést, ha az értékesítésekkel kapcsolatos önkormányzati határozatokat nem hagyta volna jóvá.

Orbán Viktor lerántotta a leplet a baloldal legújabb tervéről – videó