Izrael eddig a palesztinoknak csaknem ötvenmillió dollárt utalt át havonta. Ez a pénzösszeg a Palesztin Hatóság költségvetésének mintegy harminc százalékát jelentette; a testület ebből fedezte többek között hatvanezer rendőr, illetve biztonsági ember fizetését. Az izraeli kormány szankciócsomagja kilátásba helyezte azt is, hogy lezárják a határokat azok előtt a palesztinok előtt, akik jelenleg rendszeresen izraeli területre léphetnek munkavállalás címén.
*
Jelenleg a gázai és ciszjordániai palesztinok közül 15 ezernek van állandó ilyen engedélye, de az utóbbi időben körülbelül csak a harmaduk tudott élni ezzel a lehetőséggel a részleges korlátozó intézkedések miatt. Az izraeli kormány egyben sürgette a nemzetközi közösséget, hogy vonja meg a Palesztin Hatóságnak szánt támogatása jelentős részét, de a kabinet hangoztatta azt is: a humanitárius segélyeket továbbra is biztosítani kell.
A döntés előtt már sejteni lehetett, hogy Izrael nem nézi tétlenül a Hamász térnyerését. Ehud Olmert ügyvezető kormányfő szerint ugyanis terrorista entitássá válik a Palesztin Hatóság azzal, hogy a Hamász radikális mozgalom lett a palesztin parlament fő ereje. „Világos, hogy miután a Hamász többséget szerzett a palesztin parlamentben, és kormányalakítási megbízást kapott, a Palesztin Hatóság a valóságban terrorista hatósággá válik” – jelentette ki a miniszterelnök.
A radikális palesztin mozgalom közben folytatja az előkészületeket a hatalomátvételre, miután Mahmúd Abbász elnök megbízást adott nekik a demokratikus elveknek megfelelően. A Hamász tegnap Iszmáil Haníjét jelölte a kormányfői posztra. Az Abu Abed néven is emlegetett, 43 éves Haníje hivatalos miniszterelnök-jelöltté válását Gázában jelentette be Száleh el-Bardávi, a mozgalom egyik parlamenti képviselője. Iszmáil Haníje a radikális szervezet politikai bizottságának tagja, ő vezette a Hamász listáját a január 25-i parlamenti választásokon. A politikus a palesztin parlament szombati alakuló ülésén azt mondta, különböző politikai programok alapján választották meg a Fatah és a Hamász képviselőit, de a politikai nézeteltéréseket megpróbálják párbeszéd révén áthidalni. Ezzel az Abbász elnök beszédében elhangzottakra reagált: a palesztin elnök ugyanis kijelentette, hogy a megalakítandó új kormánynak tiszteletben kell tartania a Palesztin Hatóság és Izrael által korábban megkötött megállapodásokat. A kormányalakításra két héten belül sor kerülhet.
A közel-keleti konfliktus legnagyobb hatalmú külső szereplője, az Egyesült Államok egyelőre várakozó állásponton van. Az amerikai kormány szoros figyelemmel kíséri, miként reagál a Hamász azokra a felhívásokra, amelyek szerint mérsékelnie kell eddigi radikális álláspontját Izraellel kapcsolatban – jelentette ki a nemzetbiztonsági tanács szóvivője.
Frederick Jones ugyanakkor emlékeztetett: „Álláspontunk világos és egyértelmű arra vonatkozóan, hogy a Hamásznak milyen magatartást kell tanúsítania. Le kell tennie a fegyvereket, le kell mondania az erőszakról, s el kell ismernie Izrael jogát a létezésre.”
Közben nem szünetelnek azok az események sem, amelyek a palesztinok tragikus mindennapjait jellemzik: tegnap izraeli légi csapás végzett két palesztinnal a Gázai övezetben. Az izraeli hadsereg közlése szerint azért vették célba a két férfit, mert azok az övezetet és Izraelt elválasztó biztonsági kerítés mentén feltehetőleg robbanóanyagot telepítettek izraeliek elleni támadáshoz. A támadást a Gázai övezet déli részén, a kiszufimi átkelő közelében hajtották végre.

Egy speciálisan átalakított autót kapott a súlyosan megsérült balettművész