A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen is. Dmitrij Medvegyev írásában a szervezetet bírálta, és amellett foglalt állást, hogy egy új bíróságot kell felállítani a politikailag elfogult ICC helyett.

Fotó: AFP
Az ICC politikai eszköz, nem igazságszolgáltatási szerv
Medvegyev szerint az ICC nem folytatott érdemi jogi elemzést, és „készségesen kiszolgálja” a Nyugat által Oroszország ellen indított „jogi háborút”. A tanulmányban így fogalmaz:
A Nemzetközi Büntetőbíróság anélkül, hogy jogi szempontból elemezte volna a tényeket és az alkalmazandó jogot, készséggel támogatta az Egyesült Államok és szövetségesei által indított »jogi háborút« Oroszország ellen.
A szerző felhívja a figyelmet arra is, hogy az „agresszió” fogalma csak évekkel a római statútum elfogadása után, 2010-ben került be a büntethető tényállások közé, és már akkor sem általános érvénnyel, hanem korlátozottan. Az ENSZ közgyűlésének 1974-es definíciója ugyan használható jogi keretként, de – érvelése szerint –
a Nyugat ezt szelektíven és politikai alapon alkalmazza, figyelmen kívül hagyva például a 2014-es ukrajnai hatalomátvételt, amely szerinte amerikai beavatkozás eredménye volt.
Csak az ENSZ BT dönthet az agresszióról
A tanulmány egyik központi érve szerint az agresszió ténye és az arra adható válaszok meghatározása csakis az ENSZ Biztonsági Tanácsának hatáskörébe tartozik, nem pedig nemzetközi bíróságokéba:
Az ENSZ alapokmánya értelmében csak a Biztonsági Tanács jogosult megállapítani az agresszió tényét és intézkedni az ilyen cselekményekkel szemben.
Medvegyev a mongóliai államfői látogatás példáját is felhozza, ahol Putyint, az ICC parancsa ellenére, nem tartóztatták le. A bíróság emiatt bírálta Mongóliát, holott – Medvegyev szerint – az ICC ezzel a követeléssel megsértette a nemzetközi jogban érvényesülő államfői immunitást. Hangsúlyozza, hogy a római statútum nem kötelezheti az azt alá nem író államokat, márpedig Oroszország nem része a rendszernek. Az ICC korábban Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen is elfogatóparancsot adott ki, azonban ezt ellene sem hajtották végre. Magyarországi látogatása idején hazánkat is felszólította a politikailag motivált bíróság, hogy fogjuk el Netanjahut, azonban ennek nem tettünk eleget és kiléptünk a szervezetből.