Netanjahu miatt követel magyarázatot Magyarországtól az ICC

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) hivatalosan felszólította Magyarországot, hogy indokolja meg, miért nem hajtotta végre a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancsot, amikor április 3-án Budapestre látogatott. Benjamin Netanjahu ellen a gázai háború miatt adott ki elfogatóparancsot az ICC. Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerint az ICC egy politikailag motivált szervezetté alakult, s Magyarország kilép belőle.

2025. 04. 18. 8:38
Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő Fotó: Fischer Zoltán Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság közlése szerint a felszólítás a Római Statútum 87. cikkének (7) bekezdése alapján történt, amely lehetőséget ad eljárás megindítására azon tagállamok ellen, amelyek „meggátolják a bíróságot feladatainak és hatáskörének gyakorlásában”. Az ICC szerint Budapest április 3-án, éppen Netanjahu érkezésekor, hivatalos megkeresést kapott a letartóztatásra vonatkozóan, ám ennek nem tett eleget. A Nemzetközi Büntetőbíróság május 23-ig adott határidőt Magyarországnak arra, hogy írásos magyarázatot adjon a történtekre.

Benjamin Netanjahu magyarországi látogatásakor hazánk kilépett az átpolitizált ICC-ből
Benjamin Netanjahu magyarországi látogatásakor hazánk bejelentette kilépését az átpolitizált ICC-ből 
(Fotó: Fischer Zoltán / MTI)

Magyarország kilép az átpolitizált szervezetből

A magyar kormány a Netanjahuval folytatott találkozó előtt röviddel bejelentette, hogy Magyarország ki fog lépni az ICC-ből. A látogatás során Orbán Viktor miniszterelnök és Netanjahu közös sajtótájékoztatón erősítették meg a két ország közötti szoros kapcsolatot.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerint az ICC egy politikailag motivált szervezetté alakult, amiben Magyarország nem kíván részt venni.

Meggyőződésünkké vált, hogy ez egy politikai bírósággá alakult. Tehát az elmúlt években ez most már nem egy pártatlan, nem egy jogállami bíróság, hanem egy politikai bíróság. És ezt a legvilágosabban az Izraellel kapcsolatos döntések mutatták meg. És azt gondoljuk, hogy egy politikai motivációk alapján működő nemzetközi bíróságban egy magára valamit adó demokratikus jogállam, mint amilyen Magyarország, nem vesz részt, nem vehet részt

fogalmazott Orbán Viktor. Hazánk bátor lépését a nemzetközi sajtóban sokan méltatták.

Az ICC 2024 novemberében adott ki nemzetközi elfogatóparancsot Netanjahu és Joáv Gallant akkori védelmi miniszter ellen, azzal vádolva őket, hogy a Gázai övezetben a civil lakosság ellen irányuló támadásokat rendeltek el, és a humanitárius segélyek blokkolásával éhínséget használtak háborús eszközként a Hamász elleni hadműveletek során. A vádak az október 7-i terrortámadás után kezdődött izraeli katonai válaszlépésekhez kapcsolódnak.

Benjamin Netanjahu elutasítja a politikailag motivált ICC vádjait

Netanjahu és kormánya határozottan elutasítja a vádakat, hangsúlyozva, hogy Izrael minden tőle telhetőt megtett a humanitárius segélyek célba juttatásáért, és az IDF nem támad szándékosan civileket. Mivel Izrael, az Egyesült Államokhoz hasonlóan, nem tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, az ICC a tagállamok együttműködésére támaszkodik az elfogatóparancsok végrehajtásában. 

Magyarország mellett Argentína, Csehország és Románia is jelezte, hogy nem tartóztatná le Netanjahut, míg Lengyelország védelmet nyújtana számára.

Franciaország és Olaszország pedig azt közölte, hogy szerintük a miniszterelnök diplomáciai mentességet élvez.

Borítókép: Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő (Fotó: MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.