Jelek a sártenger alól

Alagutat fúrnak a tíz-húsz méter vastagságú sártengerben annak a Fülöp-szigeteki iskolának a maradványaihoz, amelyet ötszáz más házzal együtt földcsuszamlás temetett el a múlt pénteken. A mentők speciális műszerei ugyanis kopogáshoz hasonló hangokat továbbítottak odalentről. A katasztrófában Guinsaugon település lakóinak többsége odaveszett.

MN-összeállítás
2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Halvány remény ébredt arra, hogy mégis találnak túlélőket a Fülöp-szigeteki Guinsaugon faluban, amelyet földcsuszamlás következtében több méter vastagságú sártenger temetett maga alá pénteken – jelentette az AFP. A helyszínen dolgozó mentők műszerei ugyanis tegnap hajnalban hangokat jeleztek azon a helyen, ahol valamikor a település iskolája állt. Az épületben 246 kisdiák és pedagógus lehetett a katasztrófa idején. Egy amerikai katonai szóvivő cáfolta egy helyi illetékes közlését, amely szerint ötven túlélőt húztak ki az épület romjai alól a mentésben részt vevő tengerészgyalogosok.
Mint arról beszámoltunk, a két hete tartó özönvízszerű esőzés miatt a közeli hegyről hatalmas mennyiségű föld és sár zúdult le, és elmosta a Leyte szigetén lévő települést. Tegnapra kiderült, hogy a korábbi adatokkal ellentétben a faluban jóval kevesebben laktak, így a legújabb becslések szerint körülbelül ezer ember lelte halálát a sártengerben. Kiderült az is, hogy a katasztrófát 435-en élték túl, legtöbben azért, mert a történtek idején nem voltak otthon. Három ház kivételével Guinsaugon összes épülete megsemmisült. Ted Esguerra, a Fülöp-szigeteki mentőegységek vezetője tegnap arról számolt be, hogy speciális műszerek segítségével kopogtatásra és kaparásra emlékeztető hangokat észleltek a sártenger mélyén.
– Teljes bizonyossággal nem állíthatom – mondta –, de számításaink szerint az életjelek a kilenc négyzetkilométeres sártengernek abból a részéből származnak, ahol valamikor az iskola állt. Esguerra hozzáfűzte: némi esély van arra, hogy a sárfolyamnak valami útját állta, mielőtt az elérte volna az iskolát, és egy üregbe tán némi levegő is beszorulhatott.
Ötven ember alagút fúrásába kezdett tegnap a köves, sáros latyakban. Azt remélik, hogy sikerül elérniük az iskola dísztermét, amely fölött „csak” tízméternyi a föld vastagsága. A szerencsétlenség idején itt egy színjátszó csoport éppen előadást tartott.
Az AP Raul Farnacio főhadnagyot idézte, aki megerősítette: valóban érzékeltek életjeleket az iskola egykori környékén.
Egy magát megnevezni nem kívánó szakember sokkal szkeptikusabban nyilatkozott, mondván, ha maradt is némi levegő odalent, az oxigén mostanra már biztosan elfogyott, így nem lehet túlélő. Hector Reyes, a Vöröskereszthez tartozó Fülöp-szigeteki mentőkutyás egység vezetője arra figyelmeztetett, hogy a feltételezett üregre bármikor ráomolhat a többtonnányi sártömeg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.