A Jel spirituális és kulturális folyóirat legújabb számában Máriapócs nemzeti kegyhelyünk címmel Haluska Mária értekezik arról, hogy „Nemzeti kegyhellyé nyilvánította Máriapócsot a Magyar Püspöki Konferencia. Ezt Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, a püspöki konferencia elnöke jelentette be december 3-i szentbeszédében a máriapócsi bazilikában, ahol a Mária-kegykép harmadik könynyezésének centenáriumi napját ünnepelték. Ezzel az eseménnyel zárult a görög katolikus egyházi jubileumi év…”
Az eseményen maga a bíboros érsek képviselte XVI. Benedek pápát, akit Keresztes Szilárd hajdúdorogi megyés püspök, miskolci apostoli kormányzó hívott meg Máriapócsra.
„A pócsi Szűz Mária kegyképe – mondta ünnepi beszédében Erdő Péter – egész országunk számára a szabadulás és a vigasztalás jelképe volt. 1696-os első könnyezése után az eredeti képet a bécsi Stephansdomba helyezték át.” Az ünnepi eseményen, melyen a hívek régi vágya teljesült: a restaurált kegykép visszakerült eredeti helyére, az ide zarándoklók és a meghívottak mellett jelen voltak többek között a Hajdúdorogi és a Miskolci Apostoli Exarchátus papjai is, továbbá Keresztes Szilárd hajdúdorogi megyés püspök és Juliusz Janusz címzetes érsek, apostoli nuncius. Ignace Moussa Daoud, az antiochiai szírek érdemes pátriárkája, a Keleti Egyházak Kongregációjának prefektusa levélben köszöntötte az ünneplő gyülekezetet.
A megújult és helyére visszakerült kegykép december 5-én „vándorútra kelt”: elvitték a kiemeltebb görög katolikus egyházközségekbe, ahonnan végleg december 5-én tért vissza Máriapócs bazilikájába…
A Mária-kegyképnek, illetve az ide vezető évenkénti zarándoklatoknak gazdag irodalmi lenyomatait olvashatjuk többek között Krúdy Gyula, Pálóczi Horváth Lajos és Czóbel Minka műveiben. Utóbbi, aki a Pócshoz viszonylag közeli Anarcspusztán töltötte hosszú életét, és akit főként költőként becsül irodalomtörténetünk, több versében, novellájában és regényében állít emléket a görög katolikusok, főként a kárpátaljai ruszinok évről évre megismétlődő, színes máriapócsi búcsújárásának.

A Honvédelmi Minisztérium közzétette a Ruszin-Szendi Romuluszról szóló jelentés összefoglalóját