Kegyhelyünk, Máriapócs

Kákonyi Péter
2006. 02. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jel spirituális és kulturális folyóirat legújabb számában Máriapócs nemzeti kegyhelyünk címmel Haluska Mária értekezik arról, hogy „Nemzeti kegyhellyé nyilvánította Máriapócsot a Magyar Püspöki Konferencia. Ezt Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, a püspöki konferencia elnöke jelentette be december 3-i szentbeszédében a máriapócsi bazilikában, ahol a Mária-kegykép harmadik könynyezésének centenáriumi napját ünnepelték. Ezzel az eseménnyel zárult a görög katolikus egyházi jubileumi év…”
Az eseményen maga a bíboros érsek képviselte XVI. Benedek pápát, akit Keresztes Szilárd hajdúdorogi megyés püspök, miskolci apostoli kormányzó hívott meg Máriapócsra.
„A pócsi Szűz Mária kegyképe – mondta ünnepi beszédében Erdő Péter – egész országunk számára a szabadulás és a vigasztalás jelképe volt. 1696-os első könnyezése után az eredeti képet a bécsi Stephansdomba helyezték át.” Az ünnepi eseményen, melyen a hívek régi vágya teljesült: a restaurált kegykép visszakerült eredeti helyére, az ide zarándoklók és a meghívottak mellett jelen voltak többek között a Hajdúdorogi és a Miskolci Apostoli Exarchátus papjai is, továbbá Keresztes Szilárd hajdúdorogi megyés püspök és Juliusz Janusz címzetes érsek, apostoli nuncius. Ignace Moussa Daoud, az antiochiai szírek érdemes pátriárkája, a Keleti Egyházak Kongregációjának prefektusa levélben köszöntötte az ünneplő gyülekezetet.
A megújult és helyére visszakerült kegykép december 5-én „vándorútra kelt”: elvitték a kiemeltebb görög katolikus egyházközségekbe, ahonnan végleg december 5-én tért vissza Máriapócs bazilikájába…
A Mária-kegyképnek, illetve az ide vezető évenkénti zarándoklatoknak gazdag irodalmi lenyomatait olvashatjuk többek között Krúdy Gyula, Pálóczi Horváth Lajos és Czóbel Minka műveiben. Utóbbi, aki a Pócshoz viszonylag közeli Anarcspusztán töltötte hosszú életét, és akit főként költőként becsül irodalomtörténetünk, több versében, novellájában és regényében állít emléket a görög katolikusok, főként a kárpátaljai ruszinok évről évre megismétlődő, színes máriapócsi búcsújárásának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.