Kétarcú az energiapolitika

Erdősi Csaba
2006. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre világosabban mutatkozik meg az Európai Unió egységes energiapolitikájának a hiánya. Átfogó szabályozás híján ugyanis Brüsszel egy folyton változó direktívacsomaggal igyekszik elérni legfontosabb célkitűzését, vagyis az energiapiac teljes felszabadítását – de ez eddig kevés sikerrel járt. Az Európai Bizottság nemrégiben hozta nyilvánosságra a tavaly novemberben elindított szektorvizsgálat eredményeit. A bruxinfo.hu szakportál közlése szerint Brüsszel megállapításai nagyjából azt mutatják, hogy a nagykereskedelmi piacot még mindig a régi monopóliumok dominálják, akadályozva a valós versenyt, és magasan tartva az árakat. – Az energiahálózat és az energiaellátás gyakran ugyanazon cég kezében van, megnehezítve az új vállalatok számára, hogy beszálljanak a versenybe; a piaci körülmények nem elég átláthatók, ráadásul igazi európai piac helyett nemzeti piacok működnek, ami korlátozza a verseny kialakulását. Neelie Kroes versenyügyi uniós biztos közölte, hogy az Európai Bizottság lépések sorozatát tervezi az áldatlan állapot megszüntetésére. A testület tervei közt szerepel formális eljárások indítása piaci erőfölénnyel való visszaélés és versenykorlátozó üzleti gyakorlat miatt: idetartozhat a hosszú távú szerződések megkötése, ami miatt Magyarországon már eljárást indított a bizottság, valamint a gázvezetékekhez és gáztárolókhoz, illetve a tagállamok közti elektromos vezetékhez való hozzáférés korlátozása is. De elképzelhető új jogszabályok alkotása és az uniós fúziókontroll-rendelet módosítása is, például a nemzeti hatóságok erejét megnövelendő, s annak kikényszerítése, hogy leválaszszák egymásról a hálózati infrastruktúrát és az adásvételt, amelyet gyakran ugyanazok a vállalatok ellenőriznek – írja a bruxinfo. Az EU versenyélénkítő és monopolellenes törekvéseit február 20-án tették közzé, ehhez képest némi meglepetést keltett, hogy három nappal ezután már olyan híradások láttak napvilágot, amelyek ezekkel a szándékokkal gyökeresen ellentétesek. Február 23-án Brüsszel arra szólította fel Spanyolországot, hogy ne blokkolja a német E.ON és a spanyol Endesa energiaszolgáltató cég fúzióját, sőt jogi lépéseket helyezett kilátásba, ha a kormány továbbra is ellenzi az üzletet, és a német cég helyett inkább a barcelonai Gas Natural SDG SA-t támogatja. José Luis Rodriguez Zapatero spanyol miniszterelnök valószínűleg továbbra is az E.ON-ajánlat ellenzői között marad, hiszen többször is megerősítette: nem fogad el olyan piaci szabályokat, amelyek nem egyeznek a nemzeti érdekekkel.
Járosi Márton, az Energiapolitika 2000 Társulat elnöke kifejtette: az energiapiaci direktívákat egyszerű többségi szavazással fogadják el és teszik kötelezővé. Járosi úgy látja, hogy amíg az energiaszektor közösségi szabályai nem az összes tagállam hozzájárulásával születnek meg, addig egymásnak ellentmondó döntésekre számíthatunk. Más szóval arra, az erős befolyású tagállamok képviselői és nem utolsósorban a mögöttük álló óriáscégek a saját érdekeiknek megfelelő döntéseket akkor is keresztülverik a bizottságon, ha azok a korábbi állásfoglalásoknak ellentmondanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.