Kétfrontos német kultúrharc

A Mohamed-karikatúrák kiváltotta viszály Németországban két fronton zajlik, mindeddig erőszakcselekmények nélkül. Erősödnek azok a követelések, amelyek a mozikban bemutatásra kerülő A farkasok völgye című török film betiltását szorgalmazzák. Ezzel párhuzamosan a kereszténydemokraták fel kívánják venni Izrael létének garantálását a CDU alapprogramjába.

Stefan Lázár
2006. 02. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A török nyelven futó, német feliratokkal ellátott alkotás ellen elsőnek Edmund Stoiber bajor tartományi miniszterelnök emelte fel a szavát: „Ez a felelőtlen film gyűlöletet és bizalmatlanságot szít a Nyugat ellen, és nem az integrációt szolgálja. Azonnal el kell tűnnie a német mozik műsorából.” A CSU-elnök felszólította a film terjesztőit, szüntessék be a rasszista mű további vetítését, mert az a radikális erők malmára hajtja a vizet. Stoiber számtalan támogatóra talált a konzervatívok táborában. Heribert Rech – Baden-Württemberg belügyminisztere szerint a film szítja az antiszemita és Amerika-ellenes hangulatot, megosztja a kultúrákat és radikalizálja a török fiatalokat. Hans-Joachim Otto, a liberális FDP médiaszakértője hasonló értelemben foglalt állást, osztva a CDU-politikus Wolfgang Börnsen meggyőződését, hogy azoknak a filmeknek, amelyek gyűlöletet szítanak, fiatalkorúakat bosszúállásra késztetnek, vallási közösségek ellen uszítanak és a kultúrák értékeit semmibe veszik, nincs helye a mozikban.
A február 9. óta futó film egy török ügynökről szól, aki Irakban harcol az embertelennek beállított amerikai hadsereg ellen, a zsidókat és a keresztényeket pedig úgy állítja be, mint a mozlimok ellenségeit.
Bülent Arslan, a CDU német–török fórumának vezetője sem áll ki a film mellett, mert rossz hatást gyakorol a Németországban élő török fiatalokra, azonban rámutat arra, hogy számtalan hollywoodi alkotás is látható a filmszínházakban, hasonló ellenségképeket sugallva. A film betiltására nincs jogi lehetőség.
A kabinet mindeddig nem szólt bele a szenvedélyesen folyó vitába. A kormányszóvivő mindössze utalt arra, hogy Angela Merkel fokozott súlyt helyez a különböző kultúrák közötti párbeszéd elmélyítésére. Nyilvánvaló azonban, hogy a kritizált alkotásból sugárzó állítólagos antiszemitizmus ellentétben áll a háború utáni német politikával. Ennek megfelelően újdonságnak számít ugyan, de nem feltétlenül meglepetésnek Angela Merkel javaslata: Izrael létének védelmét vegyék fel a kereszténydemokrata elvekre támaszkodó pártok alapprogramjába. A közel-keleti helyzet rendezésén fáradozó kancellár asszony a CDU kongresszusának küldöttei előtt mondott beszédében tért ki e témára, ismételten leszögezve: „A CDU alapértéknek tartja a zsidó állam létét, annak megvédését.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.