(kit utaztat Tárnoki néni...)

Kristóf Attila
2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, miképpen történt, de valószínűleg a tévedésből beoperált Nicole Kidman-i orr csodálatos rezonanciájának köszönhetően Tárnoki néni hangja, sőt egész lénye megfiatalodott. Ez abban nyilvánult meg, hogy nyolcvankilencedik életévébe lépve, ha valaki a kora után érdeklődött, már nem kilencven-, hanem nyolcvanesztendősnek mondta önmagát. Erre a szinte mitikus változásra egyedül hároméves dédunokája, Esztike figyelt fel, de óvakodott attól, hogy szóvá tegye, mert néhány túlzottan ártatlan megjegyzése miatt amúgy is ellenzéki hírbe keveredett már. Dédanyja néha tréfásan Fidesz-bérencnek nevezte, mert O. V. legkisebb lányáról azt találta mondani, hogy édi. Hiába próbálta helyreütni a dolgot azzal, hogy Bokros Lajost, sőt Lendvai Ildikót is édinek nevezte, Tárnoki néni átlátott a szitán, és ugyancsak tréfásan, bár kissé elkomorodva a család kettészakításával vádolta Esztikét.
„Megtiltom, hogy ebben a családban bárki akár szóban, akár képben, akár írásban, akár tévében, akár újságban, akár könyvben sértő vagy illetlen kijelentéseket tegyen, legyenek azok bármily odaillők. Tehát pofa be – simogatta meg Esztike fejét. – Ettől függetlenül továbbra is együtt nézzük a Helyszínelőket, pedig azt neked nagykorú felügyelete mellett sem ajánlják. Vedd fel a mobilomat, rezeg. Nem akarom, hogy megrázzon.”
Esztike felvette a Nokiát, és belecsipogott: „Itt a Tárnoki lakás, és a Tini Mimi Bt. Egy felnőttet keresnek a Marco Polo utazási irodától.” Tárnoki néni átvette a kagylót. „Halló” – búgta, és az utazási iroda ügyvezetője abban a szempillantásban beleszeretett a Nicole Kidman-i hangba. „Asszonyom – mondta –, vagy tán kisasszony? Önnek csodálatos az orgánuma. Tehetek egy ajánlatot?” „Attól függ!” „Évek óta keresünk egy olyan hangot, amilyen az öné, higgadtat, mégis fiatalosat, együtt érzőt, ugyanakkor kérlelhetetlent. A feladata kettős jellegű, de egyértelmű lesz. Némely esetben megnyugtatja külhonban rekedt utasainkat, hogy valaki majdcsak megtalálja őket is, miként Gyurcsány az elveszett gyermeket. Másrészt, s ez lenne a jövő pozitív megközelítése, a telefonkönyvben könnyelműen név szerint szereplő potenciális utasainknak evangéliumot hirdet, amely szerint ingyenes kéjutazást nyertek Nyasszaföldre.” „És mennyi?” „Mármint?” „Mennyit fizetnek ezért nekem?” „Az ön hangja nekünk bármit megér, ügyfelenként akár kétszázharminc forintot is.”
Így lett Tárnoki néni a Marco Polo Korlátolt Felelősségű Társaság telefonügynöke. Árokbetemetési gesztusként maga mellé vette Esztiként. Így aztán, ha az öreg hölgy elszunnyadt, ami gyakran megesett, Esztike csipogta el az örömhírt az eljövendő ügyfeleknek: „Kedves hölgyem/uram! Önt nagy szerencse érte. Havi sorsolásunkon kétszemélyes, háromhetes, ingyenes luxusutat nyert a Nyasszaföldi M’gna tengerre néző, ötcsillagos szállodájába. Csak be kell fáradnia a Marco Polóhoz (XXV. kerület, Cook kapitány utca 4., fszt. 2/B, teherlift). Kérjük, hogy fejenként százhúszezer forint költőpénzt hozzon magával.”
Tárnoki néni nemcsak a pénzért, hanem mizantróp volta miatt is szívesen végezte ezt a munkát. Ha a szerencsés nyertesek nagynénikéjével együtt elküldték a legbúsabb Nyasztaföldre, szemrebbenés nélkül így válaszolt: „További kellemes napot, hölgyem/uram!” Néha „szegény Gyurcsány Ferire” gondolt, akinek több millió embert személyesen kell felhívnia telefonon, sok-sok örömhírt közölve. Hasonlít a munkánk – állapította meg csöppnyi büszkeséggel, amikor a búsnál is búsabb helyekre küldték.
Legszebb promóciós sikerét akkor érte el, amikor egy úszó jégtáblán rekedt, leprás jegesmedvéktől körülvett csoportot sikerült azzal megnyugtatnia, hogy a vízi mentőosztag Manccsal együtt, máris átlépte Szobnál a határt, de ha mégsem érnének oda időben, akkor az elhunytak családjának a cég az illetékek levonása után viszszatéríti a befizetett összeg egyhatodát.
Tárnoki néni és Esztike két hónap alatt tizenegy ügyfelet szerzett a Marco Polónak, és a munkáltatói járulék levonása után hétszázhuszonnégy forintot keresett. Munkaviszonyuk akkor szűnt meg, amikor a konkurens utazási iroda egy SS–20-as rakétát lőtt ki a teherliftre, ahol a Marco Polo elnöksége éppen ülésezett. Hogy a Bermuda-háromszögben rekedt szerencsés utasokkal azután mi lett, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.