Kudarc vagy siker

Kudarcnak tartja a Fidesz, amit a kabinet négy éve alatt elért az otthonteremtés terén. A MSZP cáfol, mondván, az utóbbi időben nyolcszor anynyian vettek fel államilag támogatott lakáshitelt, mint a Fidesz-kormány idején.

Tábori Gabriella
2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megoldás helyett kudarc – így jellemezte Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke a kormány otthonteremtés terén elért eredményeit. A Medgyessy–Gyurcsány-kabinet négyéves mérlegét megvonva arra hívta fel a figyelmet, hogy 70 százalékkal csökkent az államilag támogatott lakáshitelek aránya. A politikus álságosnak és igazságtalannak nevezte a kormány lakáspolitikáját, mondván, csak a jómódú családok tudják igénybe venni a Gyurcsány-kabinet lakásügyi programja által biztosított lehetőségeket. Tízmillió forintos hitel felvételéhez ugyanis ma legalább 150 ezer forintos nettó jövedelmet kell igazolni. Rogán emlékeztetett arra, hogy bár Medgyessy Péter miniszterelnök-jelöltként még az otthonteremtési támogatásban részesülők körének kiszélesítését ígérte, 2003-ban mégis szűkítés történt, eltörölték a hitelek kamatplafonját, illetve harmincmillió forintról 15 millióra csökkentették a felvehető hitelöszszeget. A rákövetkező évben a felére csökkent a lakáshitel adókedvezménye, és öt évre korlátozták annak igénybevételi lehetőségét, miközben ugyanebben az időszakban nagy multinacionális vállalkozások 30-40 milliárdos befektetési adókedvezményben részesültek, és nem öt, hanem sok esetben hét–tíz évig. A szocialisták Fészekrakó programjának részeként ráadásul a korábbihoz képest dupla törlesztőrészletekkel tudják a fiatalok a hiteleket felvenni. Egy tízmillió forintos hitel törlesztőrészlete 2003-ban új lakásnál 37 ezer forint volt, 2006-ban viszont már 63 600 forint. Használt lakás esetében pedig még ennél is rosszabb a helyzet – tette hozzá. A Lakáshitel-monitor adataira hivatkozva jelezte, hogy az államilag támogatott lakáshitelek száma a 2003-as 126 ezerről 2005-re csaknem 41 ezerre csökkent. Bírálólag szólt arról, hogy bár a kormány az emberektől elvett, ezt megelőzően saját maguk azért éltek a kedvezményekkel. Kovács László, az MSZP volt elnöke 2001-ben nyolcmilliós, Csabai Lászlóné szocialista képviselő, illetve férje 2002 augusztusában 15 milliós otthonteremtési hitelt vett fel. Magyar Bálint SZDSZ-es oktatási miniszter és Kökény Mihály volt szocialista egészségügyi miniszter még az első szigorítás, a hitelplafon felére csökkentése előtt 30-30 millió forintos hitelhez jutott.
Göndör István (MSZP) Rogánnal ellentétben azt állítja: az elmúlt években nem kevesebben, hanem nyolcszor annyian vettek fel államilag támogatott lakáshitelt, mint a Fidesz-kormány idején; az Orbán-kormány alatt alig több mint 37 ezren, 2002 óta viszont több mint 279 ezren igényeltek kölcsönt. – Rogán Antalt nem zavarják a tények, folytatja a félelem- és hisztériakeltést – vélekedett a szocialista képviselő. Fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy amíg a Fidesz-kormány idején alig 60-70 milliárd forinttal támogatták a lakásépítést, most több mint 200 milliárd forinttal támogatják; a Fészekrakó program keretében 21 ezren vettek fel hitelt.

Száz százalék valóság. Rogán Antal tegnap azt is bejelentette, hogy a Fidesz mától valamennyi budapesti postaládába, majd a vidéki háztartásokba is eljuttatja a 100 százalék valóság című kampányfüzetét, amely összefoglalja a párt Valódi elszámolás című kampányának elemeit. Az otthonteremtéssel összefüggő kérdések mellett kitérnek benne egyebek mellett a munkanélküliség, a gáz- és gyógyszeráremelések ügyére, csakúgy, mint a mezőgazdaságot, illetve az államadósságot érintő problémákra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.