Eddig összesen kilencvenöt embernek kellett elhagynia otthonát a belvíz miatt, a legtöbb kitelepítés az alföldi régióban volt, közelebbről Kunhegyesen és Karcagon, a többi szórványosan a veszélyeztetett területeken – közölte lapunkkal Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Huszonhárom lakóépület vált időlegesen vagy végleg lakhatatlanná.
A belvíz a falvak és a városok szélén elhelyezkedő, alapozás nélkül felhúzott vályogházakat veszélyezteti leginkább. A kiköltöztetett lakóknak az önkormányzatok eseti segélyt utalnak ki, és átmeneti szállást adnak. Az épületekben esett kárt – ha nincs biztosítás – az állami vis maior keretből térítik meg.
Napról napra növekszik a belvízzel elöntött területek aránya az országban, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium lapunkhoz eljuttatott tájékoztatója szerint tegnap már meghaladta a 180 ezer hektárt, azaz a csütörtökön mért adatokhoz képest csaknem tízszázalékos az emelkedés. Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Békés, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok megye után Hevesben is megjelent a belvíz Eger, Kisköre, Heves, valamint Poroszló térségében. Az elmúlt huszonnégy órában országszerte százharmincnégy szivattyútelep és három szállítható szivattyú üzemelt: ezekkel összesen tizenhatmillió köbméter vizet emeltek át a befogadó medrekbe. Az önkormányzatok és a vízügyi igazgatóságok munkatársai igyekeznek megtisztítani az elvezető árkokat és a csatornákat. A Belügyminisztérium Védelmi Hivatalának jelentése szerint a legsúlyosabb, harmadfokú belvízvédelmi készültséget kellett elrendelni Mikepércsen, Tégláson és Hajdúsámsonon. Száztizenöt településen másod-, illetve első fokú a védelem.
Kilépett medréből a Hajdú-Bihar megyei Létavértes mellett a Nagy-ér, ezért csütörtökön éjszaka kétezer homokzsákból ötszáz méteres nyúlgátat építettek a térségben – közölte az MTI.

Bennfentes kereskedelemért akár öt évet is kaphat Magyar Péter