Lukasenko biztosra megy

Négyen jelöltették magukat a minap a március 19-i elnökválasztásra, közülük azonban csak a Belorussziát 1994 óta irányító Alekszandr Lukasenkónak van esélye a győzelemre. A megosztott ellenzéknek az immár számottevő külföldi támogatás ellenére sincs esélye a kijevi forgatókönyv megismétlésére.

2006. 02. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stabilnak tűnik a helyzet egy hónappal a választások előtt Fehéroroszországban. Semmi jel nem mutat arra, hogy Tbiliszi, Kijev és Biskek után Minszk legyen a posztszovjet térség újabb színes forradalmának színtere. Egyrészt az egész államgépezetet maga mögött tudó Alekszandr Lukasenko mindent megtesz e forgatókönyvek elkerülésére, meg kell azonban jegyezni azt is, hogy a lakosság többsége egyáltalán nem elégedetlen a jelenlegi helyzetével. Évek óta stabilan hat százalék feletti a gazdaság növekedése, elenyésző a munkanélküliség, és a szegénység korántsem olyan látványos, mint a térség más országaiban.
A választás előre hozásával az elnök nem adott túl sok időt az ellenzéknek, kétségtelenül a kezére játszik azonban ellenfeleinek megosztottsága is. A legnagyobb ellenzéki erőknek ugyan Alekszandr Milinkevics személyében nagy nehezen sikerült közös jelöltben megegyezniük, ám korántsem érzi őt még e szövetségen belül sem mindenki a sajátjának. A protest szavazatokért ráadásul a proamerikai irányultságúnak tartott, 57 éves fizikus-matematikusnak meg kell küzdenie a hatalomhoz közel állónak számító Liberális Demokrata Párt elnökével, Szergej Gajdukeviccsel, és főként a Milinkevicstől leginkább orosz irányultságával különböző jobbközép szociáldemokrata párt vezetőjével, Alekszandr Kozulinnal. Ők hárman lényegében ugyanarra a választói rétegre számíthatnak, miközben Lukasenko főképp Minszken kívül erős, a maga sajátos konzervativizmusa miatt zárt bázisához szinte minimális a hozzáférésük. Lukasenko megszerezheti a voksok több mint felét, akár már az első fordulóban is.
Nem lehet természetesen eltekinteni e választás nemzetközi közegétől sem. Látványosan megnőtt ugyanis az Egyesült Államok és az EU közvetetten Moszkvát is célzó aktivitása, míg a Kreml a Lukasenkóhoz fűződő ambivalens viszonya ellenére is egyértelműen a status quo fenntartásában érdekelt. A forradalmi szcenárió elsősorban az elnök érinthetetlenségéhez tapadó mítosz megrendítésére, a nagyvárosi fiatalok megmozgatására épül, ez ellen dolgozik ugyanakkor a rendszer zártsága mellett az is, hogy a voksolás – talán nem véletlenül – lényegében egybeesik a kijevi parlamenti választásokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.