Röviden

MN
2006. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna várólistán
Berlin. Húsz év múlva az európai integráció már tényleges politikai uniót is jelent, ám ebben esetleg nem mindenki vesz majd részt – elevenítette fel ismét a kétsebességes Európára vonatkozó elképzeléseket a Die Weltnek nyilatkozva Günter Verheugen. Az Európai Bizottság alelnöke kijelentette, az EU-hoz még nem tartozó posztszovjet tagországok kivételével addigre minden európai állam tagja lesz az uniónak. Mindez ugyanakkor azt jelenti, hogy például Ukrajna vagy Moldova tagságával ilyen távlatban sem számol az EU. (MN)

Stop a kínai cipőknek?
Brüsszel. Az Európai Bizottság megkezdte a szükséges lépések kidolgozását, hogy el lehessen kerülni az Európai Unió és Kína között tavaly kialakult súlyos problémák megismétlődését. Kovács László vám- és adóügyi biztos emlékeztetett arra, hogy a múlt évi textiltermék-háború óta az Európai Bizottság fokozott figyelemmel kísérte a Kínából és Vietnamból érkező cipők mennyiségének és árának alakulását. A vizsgálatok szerint a múlt évben Kínából 95 millió pár cipő került az uniós tagállamok piacára, ami az előző évhez képest 300 százalékos növekedést jelent. Vietnamból ennél is több, mintegy 120 millió pár cipő érkezett. (MTI)

Sikeres lengyelek
Varsó. Egyre több tenderen nyernek az Európai Unió országaiban a lengyel cégek. Míg ugyanis 2004-ben csupán 13 ilyen üzlet köttetett, addig tavaly 42 pályázaton futottak be lengyel vállalkozók – írja a Rzeczpospolita. A lap mindezt azzal magyarázza, hogy a cégek jobban kiigazodnak az európai piacon, ismerik a pályázatok fortélyait, s minden komolyabb cég igyekszik a nyelveket ismerő, az európai tenderekben jártas alkalmazottakat foglalkoztatni munkatársai között. (MN)

A határon túliak védelmében
Budapest. Az uniós tagállamok döntésével szembehelyezkedve Magyarország késedelemmel kívánja bevezetni a schengeni határ-ellenőrzési kódex rendelkezéseit, hogy a határokon túl élő magyarok anyagi terhei ne növekedjenek. Emiatt Budapest akár a kötelességszegési eljárást is vállalja Brüsszellel szemben. Jelenleg az EU-n kívüli állampolgárok személyenként és beutazásonként ezer forint felmutatásával léphetnek be a közösségi területre. (MN)

Györgyi Kálmán kinevezése
Brüsszel. Györgyi Kálmán volt legfőbb ügyész személyében magyar tagja is van az Európai Unió csalás- és korrupcióellenes hivatala, az OLAF új felügyelőbizottságának. Kevés olyan intézménye van az Európai Uniónak, amely annyira a közvélemény figyelmének középpontjában áll, mint az OLAF. A szervezetet hét éve, az unió egyik legnagyobb eddigi válsága idején hozták létre, amikor a Jacques Santer vezette Európai Bizottság az egyes tagjait érő korrupciós vádak miatt kénytelen volt lemondani. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.