Szégyenpad

Szentesi Zöldi László
2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszokhattuk már, hogy a nemzetközi élet szereplőit időnként a szégyenpadra ültetik. Hogy kik is? Fogalmazzunk úgy, hogy a világpolitikára döntő befolyással rendelkező államok, kormányok jelölik meg időről időre a szalonképtelenek dicstelen seregét. A közvélekedés szerint tetteik alapján ítélik meg a szóban forgó rosszakat, de hogy a valóságban ez mennyire nem így működik, az mindenképpen megér egy gondolatkísérletet.
Most a Hamász körül csaptak magasra az indulatok világszerte. Fogalmazhatunk úgy is, hogy a palesztin fegyveresek nem pusztán lehuppantak a képzeletbeli szégyenpadra, de valósággal el is terpeszkedtek rajta. Ha újságot olvasunk, rádiót hallgatunk, televíziót nézünk, mindenhonnan a palesztin szervezet rémtettei köszönnek vissza. Mindösszesen egyetlen apró gond van: a Hamász nem puccsal vagy fegyverrel, hanem demokratikus választásokon ragadta meg a hatalmat, amit éppenséggel a népfelség elve magasztos megnyilvánulásának is fel lehetne fogni.
Csakhogy a Hamász esetében nincs bocsánat. Nincs népfelség, nincs demokratikus választás, nincs többségi elv, nincs nemzeti önrendelkezés. Csak „rossz döntés” van. Ha a palesztinok nem tudják, hogy szabadságuk birtokában, demokratikus úton kit kellene megválasztaniuk, magukra vessenek. Akkor majd szépen kirekesztik őket a nemzetközi közösségből, elapadnak az amerikai és izraeli pénzügyi források, a világ legtekintélyesebb vezetői pedig jól odamondogatnak nekik. Más lapra tartozik persze, hogy nem a nyugat-európai, amerikai és izraeli politikusok szenvedtek hosszú éveket a korrupcióba merült, minden erkölcsi tekintélyét felélő Fatah alatt, de megszokhattuk már, hogy minél messzebb él az illető, annál hangosabban bírálgat másokat.
Joggal gondolhatjuk, hogy annak a népnek, amelynek a fiait öngyilkos merényletek, állami erőszak, hontalanság és elképzelhetetlen nyomor tizedeli, egyszerűen nincs vesztenivalója. Így aztán nem meglepő, hogy Jerikóban vagy Ramalláhban feltehetőleg mást gondolnak a szégyenpadról, mint a szólásszabadságra mostanság oly büszke Európa közepén. A furcsa az egészben csak az, hogy időnként mintha a vezető európai politikusok is keresgélnék a helyüket ebben a haragszomrád világban. Jack Straw brit külügyminiszter például aggályosnak tartja a Hamász előretörését, míg hivatali főnöke, Tony Blair Magyarországon posztkommunisták körében ünnepelteti magát és meglehetősen sikertelen klónját, a milliárdossá vedlett tegnapi ifjúkommunistát. Miért is kellene elhallgatni, hogy az efféle kettős mérce és farizeus magatartás szintén megér egy kis szégyenpadozást?
Emlékezhetünk, néhány évvel ezelőtt Ausztria elleni hisztériakeltés folyt a világban. Hiába mondogatta Schüssel kancellár, hogy hazája nem lábtörlő, hanem stabil demokrácia, a sátáni zsivajban nem hallatszott gyenge hangja. Aztán, akárcsak a Waldheim ENSZ-főtitkár elleni koholt vádak esetében, az Ausztriával szembeni hecckampány egy csapásra elhalkult. Ma már senki nem hánytorgat fel semmit sem a szabadságpártnak, s nem záporoznak a hírek Jörg Haiderről sem. Csak ennyi kellene? A szégyenpadra ültetett párt vagy mozgalom elerőtlenedik, átalakul, esetleg eltűnik a politikai süllyesztőben, és a tegnapi bűnös nemzet egy csapásra demokratikussá lesz?
Sajnos a legfontosabbat sem Ausztria, sem Palesztina esetében nem vették vagy nem akarták észrevenni a bírálók. Arról van szó, hogy a népet nem lehet egy csapással lenyakazni, amint az őrült római császár hitte annak idején. Halála előtt, tegyük hozzá. A római nép és civilizáció pedig még akkor is élt és virult, amikor Caligulára már a legidősebbek sem emlékeztek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.