Sztrájkra készülnek a rádiósok

Még a héten kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a Magyar Rádió munkatársai – erősítette meg lapunk értesülését Lázár András, a Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke, aki a munkabeszüntetés időpontjáról nem kívánt nyilatkozni.

Bodacz Balázs
2006. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mielőtt a figyelmeztető sztrájkról szóló szakszervezeti döntés megszületett volna, ülést tartott a rádió kuratóriuma is. A tanácskozáson a delegáltak felhatalmazást adtak a két alelnöknek, hogy tárgyaljanak a rádió nemrégiben megalakult sztrájkbizottságával, a munkavállalók azonban nem fogadják el Gőblyös István és Hollós János személyét. A két alelnöknek – elnök nem lévén – semmilyen munkáltatói joga nincs, így tárgyalni sincs velük miről – hangoztatják a szakszervezetek. A munkavállalók a bérek 4,8 százalékos emelését, a munkakörülmények javítását és az intézmény finanszírozásának megoldását követelik – persze nem világos, hogy kitől. Mivel ugyanis nincs elnöke a rádiónak, így a helyzet – jogilag – meglehetősen bonyolult; a szakszervezetek a tulajdonos, vagyis a parlament, illetve a kormány képviselőjével kívánnak tárgyalni. Erről a szintről, noha a törvény szabta határidő lejárt, nem érkezett visszajelzés a szakszervezetekhez. Ezek után döntöttek úgy az érdekképviseletek vezetői, hogy a közmédiában a rendszerváltás óta egyszer sem alkalmazott eszközhöz, a sztrájkhoz folyamodnak. A Közszolgálati Műsorkészítők Szakszervezete napról napra növekvő aggodalommal figyeli azokat az erőfeszítéseket, amelyekkel a kormány maga alá akarja gyűrni a Magyar Rádiót. Elég csak utalni a szakszervezeteknek írt miniszterelnöki levélre, de említhetnénk a Krónika munkatársainak titkosszolgálati eszközökkel történő megfigyelését, vagy éppen a kormány médiaügyekkel megbízott emberének fenyegetőzését – áll az érdekvédelmi szervezet közleményében. Szerintük a mind gátlástalanabb hódítási törekvések veszélyeztetik a közelgő országgyűlési választások tisztaságát.

kérdés a miniszterelnökhöz. A jelek szerint durva támadást intézett Enyedi Nagy Mihály, a Miniszterelnöki Hivatal, illetve Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tanácsadója a Magyar Rádió ellen, ami elfogadhatatlan lépés – áll Halász János (Fidesz) közleményében. A helyzet tisztázására írásbeli kérdéssel fordulok a miniszterelnökhöz. Gyurcsány Ferencnek színt kell vallania arról, hogy egyetért-e az Enyedi-féle kézi vezérléssel – tette hozzá a politikus.
A Magyar Rádió Krónika szerkesztőségét fenyegető hangú levélben elítélő Enyedi Nagy Mihályt szombati cikkünkben – tévesen, Gőblyös István alelnök szavait alapul véve – a kormány médiaügyi megbízottjának tituláltuk. Enyedi Nagy ezzel szemben nem megbízottja a kormánynak, hanem tanácsadója. Munkája a közmédiával kapcsolatos kormányzati döntések előkészítése és a már megszületett döntésekkel kapcsolatos konzultáció. Feladata ellátásáért a Miniszterelnöki Hivatalon keresztül havi mintegy negyedmillió forintos jövedelemre tesz szert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.