Újabb madártetemek

Ismét elhullott vadmadarakat találtak Bács-Kiskun megyében, de még nem tudni, hogy az állatok pusztulását madárinfluenza okozta-e. Gyurcsány Ferenc kormányfő és Gráf József földművelésügyi miniszter tegnap az állat-egészségügyi zár alá vont Nagybaracskára látogatott.

MNO-összeállítás
2006. 02. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bács-Kiskun megyében, a zár alá vont Nagybaracska körzetében egy elhullott kormoránt, egy szárcsát és egy szürke gémet találtak – nyilatkozta szombaton a távirati irodának Süth Miklós országos főállatorvos. A tetemeket az Országos Állat-egészségügyi Intézetben vizsgálják meg, eredmény csak napok múlva várható. Ezért még nem tudni, madárinfluenza okozta-e a szárnyasok pusztulását. Újabb intézkedésekre azonban emiatt nincs szükség – szögezte le Süth Miklós, hozzátéve, hogy az ország más területeiről nem jelentettek olyan eseteket, amelyek a kór terjedésére vagy tömeges elhullásra utaltak volna. Egyetlen beteg hattyúról érkezett jelzés a fővárosból: a HavariaPress közlése szerint a Hajógyári-szigeten sétálók találtak rá tegnap az állatra.
Négy nap alatt 2391 hívás érkezett a madárinfluenzával összefüggésben a 189-es kormányzati információs számra, ezek közül szombat délutánig 441 bejelentést regisztráltak elhullott szárnyasokról – közölte Batiz András kormányszóvivő.
*
A konkrét bejelentéseken túl a legtöbben a madárinfluenza veszélyeiről érdeklődtek. Batiz arra hívta fel a figyelmet, hogy a betegségtől függetlenül egy átlagos téli napon több száz madár pusztul el országszerte. A kormányszóvivő ezzel arra utalt, hogy a bejelentések magas száma nem a valószínűsített madárinfluenza terjedését jelzi.
– A teljes baromfiállományt megvizsgálták Nagybaracskán és Csátalján, és egyetlen olyan megbetegedést sem észleltek, amelynek köze lehetne a madárinfluenzához – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, miután meglátogatott tegnap egy nagybaracskai kacsatelepet. Hangsúlyozta: Csátalja és Nagybaracska – ahol február elején valószínűleg madárinfluenza miatt elhullott madarak tetemeire bukkantak – nincs karantén alatt, csupán állat-egészségügyi zárlatot rendeltek el a településeken. Megvizsgálták mindazokat, akik érintkeztek a megbetegedett és elhullott hattyúkkal, s kiderült: semmi jele annak, hogy bármelyikük megfertőződött volna – fűzte hozzá.
A miniszterelnök kíséretében utazó Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az MTI-nek elmondta: ahol a fertőzés veszélye miatt háziszárnyasok levágását rendelik el, ott a tulajdonosok veszteségét megtéríti az állam. Korábban úgy volt, hogy nem kaphat kártalanítást az a két gazda, akinek portáján 23 baromfit kellett levágni elővigyázatosságból, mert beteg bütykös hattyút vittek haza. A kormány eddigi álláspontja szerint nekik ugyanis tudniuk kellett volna, hogy beteg madárral nem szabad érintkezni. Most Gráf mégis úgy nyilatkozott: „Megpróbálok a jogszabályokban utánanézni, hogy valami módon őket is kártalanítani tudjuk.”
A térségben egyébként egyetlen olyan baromfi-vágóüzem működik, amelyik élelmiszerboltokba szállít, de miután minden szárnyast egészségesnek találtak az állatorvosi vizsgálatok, az üzem engedélyt kapott a további értékesítésre.
Balogh László, a Bács-Kiskun megyei védelmi bizottság elnöke elmondta: tegnapig összesen 53 vadmadár- és két háziszárnyastetemet találtak az érintett területen. Utóbbiak biztosan nem madárinfluenzában pusztultak el. A vadmadarak tetemét minden esetben elküldték az Országos Állat-egészségügyi Intézetbe. Eddig három bütykös hattyúnál valószínűsíthető, hogy madárkór végzett velük, a végső eredményt hamarosan közli a nagy-britanniai uniós referencialaboratórium.

Világszerte terjed a kór. Továbbterjedt a madárinfluenza tegnap Európában. Újabb vadmadárfertőzéseket jelentettek Németországból, Olaszországból és Romániából, miközben Egyiptomban újabb településeken mutatták ki háziszárnyasokban a kórt. Brüszszelben ma összeülnek az Európai Unió mezőgazdasági miniszterei, hogy megvizsgálják a segélynyújtás lehetséges módjait a csapástól sújtott államoknak. Bár Németországban a baromfiállományban nincs jele a fertőzésnek, elővigyázatosságból el akarják pusztítani a háziszárnyasokat Rügen szigetén, ahol a madárinfluenza emberre is veszélyes H5N1 altípusa már csaknem hatvan vadmadarat ölt meg.
Az olasz egészségügyi minisztérium tegnapi közlése szerint az ország középső részén is megjelent a H5N1 vírus. Romániában két újabb településen mutatták ki a vírus H5N1 altípusának jelenlétét. A Fekete-tenger mentén fekvő Tuzlával és Navodarival 33-ra emelkedett a madárinfluenza-gócok száma az országban. Elérte a betegség Franciaországot is. Hivatalosan közölték, hogy a H5N1 altípus jelenlétét mutatták ki egy vadkacsában Ain megyében. Ausztriában az egészségügyi miniszter szombaton elrendelte, hogy február 19-től április 30-ig kötelező zárt térben tartani a baromfiállományt.
Egyiptomban tegnapi hivatalos közlés szerint újabb településeken mutatták ki a H5N1 vírust. A kór már az arab ország legkevesebb kilenc kormányzóságában felütötte a fejét az első eset észlelése, múlt hét csütörtök óta. Indiában hivatalos közlés szerint feltehetőleg madárinfluenzában halt meg egy 27 éves férfi. Az áldozat Máhárásztra államból származik, ahol elsőként észlelték a vírus H5N1 altípusának megjelenését. Tizenkilencre emelkedett a kór halálos áldozatainak száma Indonéziában. A legújabb esetet, egy 23 éves fiatalember halálát szombaton jelentette be a jakartai egészségügyi minisztérium. Madárinfluenzával fertőzött szarka tetemét találták meg Hongkong belvárosában – közölték a város egészségügyi hatóságai. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.