Végveszélyben az agrárkutatás

Bár szakértők szerint elsősorban a minisztérium és háttérintézményei költségvetését kellene lefaragni, a jelenlegi intézkedésekkel mégis a kutatást és a szakoktatást terhelik. A támogatások folyamatos csökkentése és az összevonások mindegyik mezőgazdasági intézetet érintik: az erdészeti és az agrár-kutatóintézeteknél, valamint a hatóságoknál és a szakoktatásban mintegy ezer fővel kevesebben dolgoznak majd az év végén.

Bohus Anita
2006. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevés támogatást és még kevesebb megbízást ad a kutatóintézeteknek a kormány – foglalja össze a problémát Vígh László, az Agrároktatási és Kutatási Dolgozók Szakszervezetének (Akdosz) elnöke. A minisztérium alá tartozó agrár-kutatóintézetek fő bevételi forrása az állami büdzsé, ebből fedezik a működési költségeket. A pénzügyi megszorítások már 2004-ben is támogatásmegvonással jártak, az idén pedig 20 százalékkal kevesebb jut a kutatóintézeteknek, ráadásul ezek kiegészítő lehetősége, az agrár K+F (kutatás-fejlesztés) keret ezen a címen megszűnik. A pályázati pénzekre nem hagyatkozhatnak, mivel az intézmények általában nem rendelkeznek a szükséges önerővel, illetve az elnyert összegek csak bizonyos célokra fordíthatók. Az alapvető kiadások további szűkítése pedig odáig vezethet, hogy nem tudják beszerezni a nyersanyagot és az eszközöket. A létszám csökkentésével a munka hatékonysága is romlik, elképzelhetetlen ilyen körülmények között magas színvonalú kutatás – fejtette ki Vígh László. Hozzátette, a leépítések és a különböző szakosított telepek megszűnése régóta tartó folyamat. Míg a rendszerváltás körül csaknem 12 ezer főt foglalkoztatott az ágazat, most csupán tizedannyian dolgoznak az agrárkutatásban. A feladatok pedig nem csökkentek, sőt egyre nagyobb a kihívás, és a versenyhelyzet meg is követeli az állandó fejlesztéseket. A meghirdetett innovatív, tudás alapú társadalomban egyre kevesebb tudósnak adatik meg a lehetőség, hogy hosszú időre tervezzen.
Kuti László, a Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezetének (Tudosz) elnöke elmondta, nagy a bizonytalanság és kevés a pénz. Sokszor az sem garantált, hogy egy kutatási témát a teljes időtartama alatt végigvihet egy mérnökcsoport, mert a támogatási források szűkítésével egyik napról a másikra megszűnhet a finanszírozás, és több év munkája mehet kárba. Ha viszont a leépítések miatt szakadnak félbe a jelenleg futó kísérletek, a pályázati feltételeknek nem tudnak megfelelni, és vissza kell fizetni a kiutalt összegeket. Nem csoda tehát, ha sok diplomás keres külföldön munkát. Pedig állami érdek is, hogy megállítsuk az agyelszívást, a kormányzat foglalkoztathatná őket, csak határozott szándék kell – fejtette ki Kuti. Szerinte nem csupán a költségvetési hiány idézte elő a válságot. Jóval kevesebb állami megbízás érkezik a kormánytól, mint korábban, illetve amennyi lehetne. A gyakorlat azt mutatja, hogy inkább a gazdasági társaságoktól rendelik meg a sokmilliós témákat. Mivel a mezőgazdaság termelőiből megélhetési ágazattá alakult, nincs pénz a megbízásokra. Így elsősorban az állam feladata kell hogy legyen a kutatás megrendelése és a felzárkózás segítése. Ha tehát semmiképp nem kerülhető el a pénzelvonás, akkor a minisztériumnak célfeladatokkal kellene megbízni az intézeteket.
Kuti László úgy véli, állami garanciára van szükség a kutatás védelmében, ami azt jelenti, hogy a kormánynak ígéretet kell tennie: csak nyomós indokkal lehet kapacitást csökkenteni, ami a hatékonyságot nem veszélyeztetheti. Vígh László szerint pedig a tárcának ki kellene adnia egy hivatalos állásfoglalást, amely választ adna arra, hogy milyen koncepció szerint döntenek az egyes intézmények sorsáról, és milyen hosszú távú elképzelések vannak. A tervezett és már megvalósult átszervezések ugyanis sok esetben irracionálisak.
A megszorítások összevontan érintik a közhasznú társaságokat, a költségvetési és a vállalati rendszerben működő szerveket is. Ezek tevékenysége szétválaszthatatlanul összefonódik. Szakmai körökben vitát váltott ki egy-két tárcaszintű döntés, ami mögött nem látni ésszerűséget, mert egymással ellentétes érdekű hatásköröket vagy feladatokat ruházott át. A kutató-, az állat-egészségügyi, valamint a növény-egészségügyi és talajvédelmi állomásoktól és az Állami Erdészeti Szolgálattól összesen 900 dolgozó búcsúzik az idén. A minisztérium viszont csupán 70 emberétől válik meg.
Szakértők úgy vélik, elhibázott lépés a kutatóintézetek megcsorbítása. A vidék- és agrárfejlesztési politika a genetikai értékek megőrzésére támaszkodik, az új, ellenálló fajták kikísérletezésének és a biogazdálkodásban elfogadott ősi fajtáknak pedig egyetlen mentsvára az agrárkutatás. Nem utolsó szempont az sem, hogy az alultámogatott gazdáknak kitörési lehetőséget teremt egy-egy keresett hagyományos fajta vagy az ökogazdálkodás.
Ezért a tárca költségcsökkentésére más módot is lehet találni, főleg az államigazgatást kellene megnyirbálni. Mivel a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) védi saját szervezeteit, és kevésbé van kiszolgáltatva a tárcák leépítési kényszerének, egyes szakmabeliek abban látnák a megoldást, ha a megmaradt mezőgazdasági és erdészeti kutatóintézeteket is az MTA alá vonnák.
A szervezetlenség mellett további veszélyt jelent a mezőgazdaságra nézve, hogy a szakoktatásban egyre kevesebb a hallgató, az agrárium ezen a területen is veszített hangsúlyosságából. A középiskolák nagyobb része az önkormányzatok tulajdonában van, azoknak viszont nincs pénzük fenntartani az intézményeket. A mintegy 21, közvetlenül a földművelésügyi tárca alá tartozó iskola helyzete sem sokkal jobb, bár fenntartását elviekben biztosítja. Érthetetlen viszont, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium új alapító okiratában nem is szerepel a szakoktatás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.