Sajtóhírek szerint ma öt forinttal emelkedik a benzin és hárommal a gázolaj nagykereskedelmi ára. A drágulás hetek óta tart, és a világpiaci folyamatok alapján aligha bízhatunk abban, hogy elértük a felfelé tartó árgörbe csúcspontját. Sőt: a forint gyengülése miatt valószínűleg akkor is drágábban fogunk tankolni idehaza, ha a héten stabilizálódik az olaj és a finomított olajtermékek jegyzése a világpiacon. A mai áremelés ugyanis információink szerint 217 forintos dollárárfolyamot tükröz, ehhez képest tegnap már 220 forintot is megadtak a kereskedők egy zöldhasúért. Mivel a külső változók alakulását a Mol Rt. egy-két hetes csúszással követi, elképzelhető, hogy háromforintos különbség már a jövő héten megjelenik a gázolaj és a benzin árában. A további árfolyamesés természetesen még drágább üzemanyagot hoz magával. Egy liter 95-ös benzinért egyébként átlagosan 280 forintot kell fizetnünk, a gázolaj kiskereskedelmi átlagára pedig 265 forint – a benzinkutak árképzése között azonban akár tízforintnyi eltérés is előfordulhat.
A szakértők úgy tartják, hogy a forint gyengélkedésén túl még legalább négy olyan ok sorolható fel, amely az olaj és a finomított olajtermékek árának további emelkedése mellett szól. Ezek között a legmeghatározóbb az, hogy a nigériai polgárháború miatt napi 560 ezer hordónyi kőolaj esik ki a világkereskedelemből, s nincs senki, aki meg tudná jósolni, hogy az afrikai ország kitermelése mikor állhat helyre. Európában sincs minden rendben. Az Északi-tenger egyik olajtermelő platformján ugyanis nemrégiben tűz ütött ki, s emiatt huszonötezer hordóval kevesebb olaj jut piacra. Nem csoda, hogy az Európában meghatározó Brent-referenciakeverék ára néhány nap alatt hatvanról hatvanhárom dollárra emelkedett, ami már meglehetősen közel van a tavaly nyáron mért 68 dolláros rekordszinthez. Úgyszintén az emelkedés irányába hajtja a kőolaj árát, hogy az amerikai hadsereg újra nagyszabású hadműveletbe kezdett Irakban. Mindennek tetejébe a tavasz hagyományosan az olajfinomítók nagyjavítási szezonja, s ez – főleg az Egyesült Államokban – tovább szűkíti a lepárlók kapacitását.
Egyelőre nem tudni, hogy a sok árfelhajtó tényezőt mennyire lesz képes tompítani az a tény, hogy Kína hétfőn extraprofitadót vetett ki a hazai kőolajtermelőkre, és áprilistól fogyasztási adót vetnek ki több termékre. A lépés nyilvánvalóan mérsékli majd az ázsiai óriás fogyasztását, de az elemzők óvatosak a várható hatás megítélésében.

Nem tud aludni éjszaka? Így kapcsolja ki az agyát