Bontják a cukorgyárat

K. Tóth László
2006. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bontják az 1889-ban létesült Hatvani Cukorgyárat, amely egykor – termelésmennyiségében – Európa egyik vezető üzeme volt. A gyárban a cukorrépa-feldolgozás 2004-ben szűnt meg. Az ősszel elkezdődött bontási munkálatok előreláthatólag ez év végére fejeződnek be. A technológiai épületek helyét füvesítik, a terület hasznosításáról azonban csak később születik döntés. A Hatvany-Deutsch család által alapított cukorgyár volt az első olyan üzem az akkori nagyközségben, amely termelékenységét tekintve országos viszonylatban is az elsők közé tartozott. 1930-ban ezt írták róla: „A hatvani cukorgyár volt Magyarország cukorkivitelének úttörője, s a háború előtt a cukorkivitel egyötöd részét ez a gyár bonyolította le. A cukorgyár védjegye, a H betűben lévő horgony, éppen olyan ismert Angliában, Portugáliában vagy a Balkán-államokban, mint Ázsiában, Indiában, Kínában, Japánban vagy Grönland szigetén.” A Mátravidéki Cukorgyárak Állami Vállalatot 1991. július 1-jével privatizálták, s az Eridania Beghin-Say multinacionális csoport többségi tulajdonába került. E csoport 2003. január 1-jével eladta magyar cukorgyárait, amelyek a német Nordzucker AG tulajdonába kerültek – ekkor a gyárban 243 főt foglalkoztattak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.