Lezuhant egy helikopter, több katona is meghalt

Katonai helikopternek kellett kényszerleszállást végrehajtania miután műszaki hiba lépett fel. Hat katona belehalt a sérüléseibe a manőver után.

2025. 05. 10. 6:13
Fotó: PETRAS MALUKAS Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Sri Lanka-i légierő (SLAF) közölte, hogy egy katonai helikopter kényszerleszállást kísérelt meg azután, hogy meghibásodott. A fedélzeten tizenkét fő volt – hatan a hadseregtől és hatan a légierőtől, köztük a két pilóta – írja az Adaderana Sri Lanka-i hírügynökség.

Mentővel szállították a katonai sérülteket.
Mentővel szállították a katonai sérülteket (Fotó: AFP)

A Hingurakgodában állomásozó SLAF 07. század helikoptere reggel szállt fel a helyi légibázisról, feladata pedig az volt, hogy elszállítsa a katonákat, a különleges erők búcsúfelvonulásán tartott bemutatójukra a Maduru Oya hadseregképző iskolába.

Az SLAF szerint hat katona szállt fel a helikopterre. Röviddel ezután a jármű technikai problémákba ütközött a helikopterről kötéllel való ereszkedés bemutatója közben, ami miatt kényszerleszállást kellett végrehajtaniuk, ám belezuhantak a géppel a Maduru Oya víztározóba.

A légierő és a hadsereg személyzete azonnal megkezdte a mentési műveleteket. Mind a 12 személyt kimentették és az Aralaganwila Regionális Kórházba szállították őket. Nyolcat később a Polonnaruwa Általános Kórházba szállítottak további ellátásra.

Az orvosok erőfeszítései ellenére hat katona belehalt sérüléseibe. Az elhunytak közül négy a hadsereg különleges erőinek volt a tagja, kettő légierőtag volt.

Bandu Edirisinghe légierő-parancsnok kilenctagú bizottságot jelölt ki a baleset alapos kivizsgálására.

Néhány héttel ezelőtt a hadsereg egy másik repülőgépe is lezuhant az ország középső részén.

A január végi washingtoni légi katasztrófa is azt bizonyítja, milyen súlyos következményekkel járhat, ha a civil és katonai légi közlekedés szabályai nem elég pontosak vagy nem tartják be őket maradéktalanul. A Black Hawk helikopter és az American Airlines utasszállító összeütközése 67 ember életét követelte, és az utóbbi két évtized legsúlyosabb amerikai repülőgép-szerencsétlenségének számít. A vizsgálatok szerint nemcsak emberi mulasztások – például az oktatói utasítás figyelmen kívül hagyása – vezettek a tragédiához, hanem kommunikációs zavarok, technikai hiányosságok, sőt az éjjellátó készülékek városi fények miatti torzítása is közrejátszott. Az eset nyomán több légi biztonsági protokollt is módosítottak az Egyesült Államokban.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.