Csodamozi

Az Európai Unió örökségvédelmi díjával, az Europa Nostra-díjjal ismerték el a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház felújítását, amelyet Mányi István építész irányított – derült ki a Hágában nemrég nyilvánosságra hozott közleményből. A díjakat júniusban adják át a világhírű madridi Pradóban.

Ferch Magda
2006. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A velencei gótika, az itáliai reneszánsz formai elemeit a mór építészet díszítőelemeivel elegyítő mai Uránia mozi az 1890-es évek közepén épült fel Schmal Henrik tervei szerint. A később többször átalakított házat a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma újíttatta fel 2002-ben. A nagyterem alatt két hatvan személy befogadására alkalmas kistermet is kialakítottak. Az építész- és restaurátorcsapatot Mányi István építész vezette. Az előterjesztés szerint a tündérmeséket idéző, belül csupa arany csodapalota páratlan a magyar építészettörténetben, illetve kivételes jelentőségű az európai film- és tudománytörténetben.
Caprice, majd Alhambra néven az épület eredetileg mulató volt, de 1899-től a Magyar Tudományos Akadémia kezdeményezésére létrejött Uránia Tudományos Társaságnak adott otthont. Rendszeresen tartottak itt előadásokat, felolvasásokat, a cél a tudomány népszerűsítése volt. Ekkor szerelték fel az épületet „álló- és mozgóképek bemutatására alkalmas vetítőberendezésekkel”. Az Uránia tetőteraszán forgatta 1910-ben Zitkovszky Béla A tánc című első magyar mozgófilmet, aztán 1916-tól lett filmszínház – az egyik első Európában. A harmincas évek elejétől az UFA nevű német filmgyár tulajdonába került, a második világháború után a Szovexport mozija lett, de később sikerült visszaszerezni.
Az 1963-ban Párizsban létrehozott Europa Nostra a legjelentősebb páneurópai, nem kormányközi örökségvédelmi szövetség. Harmincöt országban több mint kétszáz civil szervezet a tagja. Az Europa Nostra-díjat, amelyet 2002 óta az Európai Unió is a magáénak ismer el, 1978-ban alapították. Célja az, hogy „nyilvános elismerésben részesítse a kulturális örökség megőrzése és gazdagítása (építészet és az ahhoz kapcsolódó ingóságok, régészet, kultúrtáj) terén kifejtett példamutató kezdeményezéseket és az arra méltó magánszemélyek és/vagy szervezetek tevékenységét”. Magyarország szinte minden évben szerepel a kitüntetettek között. Az idei díjazottakat (öt fődíjast, kilenc érmest és tizenhét diplomást, köztük az Uránia Nemzeti Filmszínházat) 214 nevezés közül választotta ki több kategóriában a nemzetközi zsűri.


Fődíjasok
Építészeti örökség megőrzése: a XVI. századi Omeriye törökfürdő, Nicosia (Ciprus)
Kultúrtáj megőrzése: Vía de la Plata – a hajdani római út mentén 32 jellegzetes épületet újítanak fel –, Extramadura (Spanyolország)
Műalkotás megőrzése: Edward Chambré Hardman fotógyűjtemény – a világhírű ír portréfotós műveinek gyűjteménye a művész volt lakóházában és műtermében –, Liverpool (Egyesült Királyság)
Kiemelkedő tanulmány: Anna Sulimowska-Ociepka és a Sziléziai Műszaki Egyetem kutatómunkája – PhD-program – a felső-sziléziai szénbányákról a revitalizációs stratégia kidolgozása érdekében (Lengyelország)
Az örökségvédelemnek tett kiemelkedő szolgálatért: az 1965-ben létrehozott Maisons paysannes de France nevű nem kormányzati, nonprofit szervezet, amely tízezer embert fog össze az épített falusi örökség védelmére (Franciaország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.