Élő donoros veseátültetést hajtottak végre a múlt hét szerdán Szegeden – tájékoztatta tegnap a távirati irodát a Szegedi Tudományegyetem Sebészeti Klinikájának főorvosa. Szenohradszky Pál, a Magyar Transzplantációs Társaság elnöke elmondta: a harmincöt éves férfibetegnek ötven éven felüli édesanyja adta oda az egyik veséjét. Az operációt kézzel segített laparoszkópos technikával hajtották végre: a donor hasának középső-oldalsó részén, nyolc centiméteres vágással két kisebb lyukat ejtettek, ahol bevezették a műszereket és kéz segítségével, műszerekkel távolították el a vesét. A beteg és az édesanyja is jól van, hamarosan elhagyhatják a kórházat.
Az élő donoros transzplantációnak óriási az előnye a halottból származó vesék átültetésével szemben – hangsúlyozta a főorvos. Ilyenkor jobbak a szerv túlélési esélyei, és nem igényel agresszív immunoszupresszív kezelést a műtét utáni időszakban. A halottakból származó szerveknek a száma limitált, miközben egyre nagyobb az igény a veseátültetésekre. Ezért igyekeznek felvilágosítani az embereket, hogy adják oda veséjüket családtagjaiknak – jelezte Szenohradszky Pál.
Szerinte az ilyen beavatkozásoknak csak azért nagyobb a kockázata, mert két műtétről van szó. A halálozási arány a nemzetközi adatokat is figyelembe véve 0,03-0,04 százalék; a műtét utáni szövődmények kialakulásának is nagyon kicsi az esélye. Operáció előtt alaposan kivizsgálják a donorokat, és csak akkor távolítják el az egyik vesét, ha az alany egészséges. Nem változik meg számottevően az állapota azoknak, akik egyetlen vesével élnek, ugyanakkor nekik később nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a táplálkozásukra és a fizikai terhelésükre – fűzte hozzá a főorvos.
Szegeden több mint tíz éve nem végeztek élő donoros átültetést.

Nincs több titok – itt van a jövő évi költségvetés