Égnek az Energiaközpont Kht. ügyfélszolgálatának telefonvonalai: bár a kiírás szerint az idei nemzeti energiatakarékossági program pályázatait csupán a hónap végével kezdik el befogadni, az óriási érdeklődés miatt már most is szinte lehetetlen hús-vér munkatársat vonalvégre kapni. Nekünk legalábbis nem sikerült túljutnunk a telefonközpont géphangján, mert a vonal vagy foglalt volt, vagy nem vették fel a kagylót, úgyhogy többtucatnyi próbálkozás után sem tudtunk meg egyebet, mint hogy a köznyelvben csak nyílászárócsereként emlegetett programhoz szükséges tudnivalók és űrlapok a gazdasági tárca és az Energiaközpont Kht. honlapjáról letölthetők, s hogy utóbbi székhelyén személyesen is odaadják a papírokat.
Tekintettel a pályázatok népszerűségére, megpróbáltuk kikerülni az ügyfélszolgálatot. Azt reméltük, hogy vezetői szinten inkább találunk olyan szakembert, aki elmondja, milyen formai és tartalmi szempontokra kell figyelemmel lenniük a pályázóknak, de hiába telefonálgattunk kitartóan, a siker ezúttal is elmaradt. Az Energiaközpont Kht. ügyvezetői titkársága a gazdasági tárca illetékes főosztályához irányított azzal, hogy ők nem nyilatkozhatnak, az illetékes főosztályon egy névtelen hang reflexből a sajtóosztályt ajánlotta, a sajtóosztály pedig visszadobott a nem nyilatkozó energiaközponthoz, mondván, hogy szakmai részletkérdésekkel nem foglalkoznak, és különben is, a pályázatok olyan egyértelműek, hogy a benyújtók „nem szokták őket elrontani”.
Nos, a kapcsolódó internetes fórumokat böngészve egyáltalán nem úgy tűnik, hogy a pályázati űrlap a hozzá tartozó útmutató alapján problémamentesen kitölthető, a gazdasági tárca weboldalán legalábbis sorjáznak a felvetett problémák. Az első nyilvános kérdést március 16-án küldték be – válasz még nem érkezett rá, mint ahogy az utána következőkre sem. A www.gkm.hu weboldalt ennek ellenére érdemes felkeresniük az érdeklődőknek, mert a tárca feltette rá a pályázatokkal kapcsolatos tíz leggyakoribb kérdést, s az azokra adott választ. Speciális információkra azért senki se számítson; a kérdés-válasz csokor meglehetősen általános. Arra a gyakran ismételt kérdésre például, hogy az energiatakarékossági pályázatok elbírálásánál milyen szempontok szerint döntenek, ez a válasz: „A pályázatnak formailag hibátlannak, tartalmilag megfelelőnek kell lennie.”
Gyorsan megszerezhető segítség híján a pályázók leginkább csak abban bízhatnak, hogy esetükben nem merül fel olyan speciális körülmény, amelynek megoldására nem ad választ a kitöltési útmutató. Az például jó eséllyel kiderül a sillabuszból, hogy ki az, aki biztosan nem jogosult a támogatásra. Többek között idetartoznak a panellakók vagy azok, akik ugyan hagyományos technológiával épült lakásban élnek, de az 1994 után épült. Nem számíthatnak pénzre azok sem, akik külterületen fekvő, hétvégi házként vagy nyaralóként feltüntetett ingatlant újítanának fel, de az is felejtse el a pályázatot, akinek rendezetlen adótartozása van – kivéve, ha már megegyezett az adóhivatallal a részletfizetésben –, vagy mondjuk környezetbarátnak számító fatüzelésű kályháit szeretné gázkonvektorokra cserélni. Aki nyerni akar, annak ezeken túl el kell tudnia számolni a korábbi pályázaton elnyert támogatással, s nevének a tulajdoni lapon is szerepelnie kell.
Mint arról korábban már beszámoltunk, az idei nemzeti energiatakarékossági program két kiírást tartalmaz. Az első kerete nyolcszázmillió forintos, és az utólagos hőszigetelésre, ajtó- és ablakcserére, illetve a fűtési berendezések korszerűsítésére vállalkozók kaphatnak belőle támogatást. Egy beruházási célt kitűző magánszemély legfeljebb háromszázezer forintos támogatást kaphat, s ez az összeg megduplázódhat, ha valaki egyszerre több beruházást indít el – például a nyílászárók cseréje mellett belevág az utólagos hőszigetelésbe is –, de a támogatás nem haladhatja meg az összköltség egyharmadát. Társasházak esetében az összeg lakásonként legfeljebb 200, illetve 400 ezer forint lehet. A program másik kiírása a megújuló energiaforrások elterjesztését támogatja. A 183 millió forintos keretösszegből például napkollektorok vagy hőszivattyú felszerelésére kérhető támogatás; az elnyerhető maximális pénz egy beruházás esetében háromszázezer, több esetén ötszázezer forint. Minden pályázat utófinanszírozású, fizetni a számlák benyújtása után fog az Energiaközpont Kht.

Óriási fordulat jön a hétvégén az időjárásban