Vajon könnyeznek-e az istenek? Ha igen, miért és kiért?
„Hinni vagy nem hinni?” – fogalmazza meg az emberiség örök dilemmáját Földváry Györgyi elgondolkodtató könyvében. Majd így folytatja: „Ez a kérdés, de mi a válasz?” Az írónőé: „Hinnem kell!”
A könyv beszélgetések füzére; harmincegy emberrel ismerkedünk meg, akik igen sokfélék: különböznek egymástól mentalitásban, foglalkozásban, habitusban egyaránt. A beszélgetőtársak között vannak olyanok is, akik fizikai létükben sajnos már nem lehetnek velünk; ilyen például Fábry Zoltán, Hernádi Gyula, Szász Endre.
A hit az egyik legintimebb titkunk. Igen nehéz erről kérdezni valakit. De Földváry Györgyinek sikerül. Makovecz Imre építészt éppúgy, mint Kákosy László egyiptológiaprofesszort, Berecz András mesemondót, Gregor József operaénekest, Határ Győző költőt, filozófust avagy Olafsson Placid bencés atyát. (Csupán zárójelben jegyzem meg, hogy ő úgy tud beszélni a szörnyű orosz fogságról, hogy szinte kedvet kap az ember előfizetni egy szibériai társasútra.)
Az Eduardo Rózsa-Flores „újságíró forradalmárral” készült beszélgetésének címe: „Atyám, öltem.” A szerzőnő nem kerüli meg a „főbűnök” elkövetőivel való igaz eszmecseréket sem.
Jó, hogy van ez a könyv, sokaknak el kellene olvasniuk.
(Földváry Györgyi: Az istenek könnyei. Interjúk. Pro Pannónia Kiadó, 2005. Ára 2800 forint)

Ezzel a technikával bújtatják Magyar Pétert a mentelmi jog mögé