Káoszt okozott a csődtörvény

Megnehezíti az új csődtörvény a felszámolók és a jogos követelésekkel rendelkező cégek helyzetét, a jelenlegi szabályozás ugyanis nem teszi lehetővé, hogy a felszámolók be tudják mutatni a szükséges igazolásokat a bíróságok felé. A követeléskezelő cégek az új csődtörvény hiányosságai közül a rendelkezések közötti ellentmondásokra hívják fel a figyelmet.

Szabó Eszter
2006. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehetetlen helyzetbe hozhatja a felszámolókat és a jogos követelésekkel rendelkező vállalatokat az új csődtörvény, amely szakértők szerint hiányos, egyes pontjai pedig ellentmondanak egymásnak. Ábrahám Katalin, a Coface Hungary Kft. inkasszó üzletágának vezetője lapunk érdeklődésére elmondta: megnehezíti munkájukat az új szabályozás, amely csak foldozgatja a régi szabályozás hiányosságait, ráadásul bizonyos pontok ellentétesek a törvény más rendelkezéseivel. Példaként Ábrahám Katalin a csődbe jutott cégek ügyvezetőinek felelősségét említette, a szabályozás ugyanis nem rendelkezik egyértelműen arról, hogy csőd esetén hogyan lehet eljárni az ügyvezető igazgatókkal szemben. A csődeljárással kapcsolatban Ábrahám megjegyezte: az illetékek és a költségek magasak, s a felszámolási eljárás végén többnyire nem marad felosztható vagyon.
A csődtörvény hiányosságaira hívta fel a figyelmet Filip György, a Felszámolók Országos Egyesületének alelnöke is, aki a Világgazdaságnak nyilatkozva emlékeztetett: felszámolások sora nem fejeződhet be azért, mert a felszámolók nem tudják bemutatni a bíróságnak a bajba jutott vállalkozás biztosítottjaival kapcsolatos igazolásokat. Ennek hátterében az áll, hogy a nyugdíj-biztosítási igazgatóság ma azért nem adja ki az igazolást a felszámolóknak, mert a korábbi szabályozás már nincs érvényben, az új rendelkezés pedig még nem lépett hatályba. Tavalyig a felszámolóknak a nyugdíjbiztosítótól kellett megkérniük a biztosítottak adatait, az idén viszont – az új csődtörvény értelmében – már az adóhatósághoz kell fordulniuk az igazolásért.
Az új csődtörvény hibáinak kijavítását a felszámolók és követeléskezelő cégek azért is szorgalmazzák, mert tavaly – a 2003-as és a 2004-es évekhez hasonlóan – hazánkban regisztrálták a legtöbb vállalati csődöt a kelet- és közép-európai uniós tagállamok között. A Creditreform adatai Magyarország erőteljes lemaradásáról tanúskodnak: míg tavaly csaknem nyolcezer csődeljárás indult meg hazánkban, addig a második legrosszabb eredményt produkáló Csehországban a csődök száma mindössze 3800 volt.

Románia dupláz. Romániában közel kétszeresére nőtt a vállalati csődök száma 2005 első felében az egy évvel korábbihoz képest, 1900-ról 3500-ra. Elsősorban a kereskedelmi, mezőgazdasági, élelmiszer- és italgyártó cégeket érintette hátrányosan az egyre élesebb verseny – írta közelmúltbeli számában a Bucharest Business Week.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.