A Jobbik rémhírterjesztés gyanújával tett feljelentést. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt keddi robbantásos merényletekkel kapcsolatos bejelentése nyomán vizsgálatot rendelt el a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). A terrorcselekmény előkészítésének megalapozott gyanújával indított nyomozásról az NNI a Fővárosi Főügyészséggel egyeztetve csütörtökön döntött – jelentette be Petőfi Attila ezredes. A vádhatósággal együtt úgy ítéltük meg, hogy a Gyurcsány által bejelentett, a várható terrorcselekményekkel kapcsolatos információkat a nyomozás tisztázhatja – hangsúlyozta.
*
Az eseményen bemutatták Ludovity Satornak (Sátor Lajos), a szlovák alvilág ismert figurájának a fényképét, aki ellen a szomszédos ország rendőrsége még 2000-ben zsarolás és más bűncselekmények miatt adott ki nemzetközi elfogatóparancsot. Petőfi Attila elismerte, hogy sem Satorral, sem pedig a kormányfői bejelentésben szereplő másik két férfival szemben nem áll fenn a személyre szóló megalapozott gyanú. A körözött bűnöző érintettségéről annyit közölt: személye összefüggésbe hozható a tervezett cselekményekkel.
Ismeretes: Gyurcsány Ferenc kedden a Népszabadságban megjelent hírt követően bejelentette: négy napja tud arról, hogy múlt hét szerdán a magyar titkosszolgálat hivatalos értesítést kapott arról, hogy külföldi bűnözői csoportok a magyarországi politikai helyzet destabilizálása szándékával robbantásokra készülnek az országban választási nagygyűléseken. Gyurcsány szerdán úgy korrigálta bejelentését, hogy már nemcsak a hét végi politikai nagygyűlések helyszínein terveznek merényletet, a bűnözők célja általában a kampányrendezvények megzavarása.
Egy neve elhallgatását kérő rendőri vezető lapunk kérdésére úgy vélekedett: a dilettantizmus netovábbja volt az a mód, ahogyan a szlovák titkosszolgálati forrással megjelölt információt a kormány nyilvánosságra hozta.
„A feltételezett elkövetőkre vonatkozóan az eredeti tájékoztatás is meglehetősen pontos adatokat tartalmazott” – mondta tegnap egy kérdésre válaszolva Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy sajtótájékoztatón.
A Népszava tegnap „megbízható” forrásokra hivatkozva azt közölte: a merényletek célja nem a választások kimenetelének befolyásolása, hanem egyfajta bizonytalanság elérése, amely akár egy újabb területfelosztási harc kezdetét is jelentheti. Az MSZP közeli napilap rendőrségi információkra hivatkozva említést tett egy bizonyos „Nagyfőnökről” mint a fenyegetés mögött álló csoport vezetőjéről.
A Nemzetbiztonsági Hivatal tegnap arról tájékoztatta a fővárosi védelmi bizottságot, hogy a már életbe léptetett biztonsági intézkedéseket nemcsak a hét végi nagygyűléseken, hanem a kampány teljes időszakában fenntartják, és ezek a lehető legszélesebb körűek lesznek – közölte tegnap Demszky Gábor. Hozzátette: a pártrendezvények biztosítása a szervezők feladata, akik az In-Kal és a Walton nevű cégeket bízták meg, és együttműködnek velük a BRFK szakemberei. A szervezőkkel közösen beléptetőpontokat hoz létre az események helyszínén a fővárosi rendőrség, és mindenkit ellenőrizni fog. Demszky Gábor leszögezte: nincs ok a pánikra, a rendőrség garantálja a biztonságot, és „kézben tartja” a helyzetet.
Emlékezetes, Demszky 2004. június 11-én, két nappal az európai parlamenti választások előtt – meteorológusok szerint is alaptalanul – tornádóveszélyre figyelmeztette a fővárosiakat, sőt felhívta a figyelmet: aki teheti, ne induljon útnak.
Rémhírterjesztés bűntettének alapos gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen tett feljelentést tegnap a MIÉP–Jobbik Harmadik Út részéről Molnár Tamás és Fazekas Róbert a Fővárosi Főügyészségen. A két jobbikos politikus úgy látja: mind Gyurcsány Ferenc kormányfő, mind a Népszabadság indokolatlanul elébe ment az ilyenkor szokásos eljárás eredményeinek, félelmet keltettek, és megpróbálták megingatni az emberek demokráciába vetett hitét. Molnár Tamás kijelentette: az utóbbi napok történései egyértelműen igazolják feltevésüket: vélhetőleg a posztkommunista titkosszolgálatok emberei egy előre megtervezett forgatókönyv alapján juttatták ki Szlovákiába a politikai merényletekkel kapcsolatos álinformációkat, amelyek visszaérkeztek a feladóhoz, vagyis hazánkba – jegyezte meg Molnár Tamás.

Magyar Péternek Lázár János adta meg a kegyelemdöfést