Körbetartozások: vészes a romlás

Magyarországon 2003 júniusa óta folyamatosan emelkedik a késve fizető cégek száma, s idén várhatóan tovább mélyül a cégek közötti körbetartozás problémája – állapítja meg tegnap közzétett jelentésében a világ egyik legnagyobb hitelbiztosítója, a Coface.

Szabó Eszter
2006. 03. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Coface adatai szerint 2003 közepén hazánkban még átlagosan 35 napra fizettek a vevők, tavaly decemberben azonban már közel száz napot kellett várni egy számla kiegyenlítésére, ami más uniós országokkal összehasonlítva kiugróan hosszú idő. Figyelemre méltó, hogy Magyarországon a számlák 2,7 százalékát soha nem fizetik ki a vevők.
Hasonlóan rossz helyzetről számolt be a Coface a vállalati csődöket illetően: a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a 25 uniós tagállam közül a magyarországi csődhányad a legmagasabb. Hazánkban évente minden harmincadik cég szünteti be hivatalosan a tevékenységét, ennél a számnál azonban – a nem megfelelő cégjelentések és a csúszó bírósági feldolgozások miatt – 10-15 százalékkal magasabb a tényleges érték. Legrosszabb helyzetben az agrárium van: tavaly a mezőgazdasági vállalkozások 4,08 százaléka ment csődbe, a textiliparban ez az arány 3,78, a nagykereskedéseknél pedig 3,35 százalékos. Nehezíti a körbetartozások felszámolását, hogy a felmérések szerint minden megmaradó vállalatot statisztikailag 2,7 vevőcsőd érint évente.
A hazai kis- és középvállalkozások gyenge pozíciójával kapcsolatban Mikael C. Szabo, a Coface Hungary igazgatója a hitelbiztosító tegnapi konferenciáján hangsúlyozta: a Magyarországon nyilvántartott 1,2 millió vállalkozásból mindössze 400 ezer aktív, s ebből is csak 317 ezer ad le mérleget.
A magyar társas vállalkozások 76 százaléka nem éri el a 20 millió forintos éves forgalmat, miközben évente csak 4700 cég számláz egymilliárd forintnál többet. A felszólaló Ábrahám Katalin, a Coface Hungary inkasszóüzletágának vezetője rámutatott: ma már nem ijesztő egy ügyvédi felszólítás a késlekedve fizető cégek számára, felszámolási eljárást pedig a magas költségek és az igen alacsony, 0,4 százalékos megtérülés miatt csak igen kevés vállalat indít el.
A Coface megállapításait támasztja alá a Creditreform Kft. múlt hónapban közzétett jelentése is. Eszerint Magyarországon regisztrálták tavaly a legtöbb vállalati csődöt a kelet- és közép-európai uniós tagállamok közül, így – a 2003-as és a 2004-es évekhez hasonlóan – hazánk tavaly is megőrizte „elsőségét” a felszámolások gyakorisága tekintetében. A Creditreform adatai értelmében 2005-ben csaknem nyolcezer csődeljárás indult meg hazánkban, a második legrosszabb eredményt produkáló Csehországban a csődök száma mindössze 3800 volt.
Ahogyan arról lapunk beszámolt, kedden hét országos gazdasági érdekképviselet nevében Demján Sándor, a Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke új törvényi szabályozást sürgetett a fizetési fegyelem javítása érdekében. A körbetartozások mielőbbi felszámolását sürgető Demján olyan szabályok felállítását szorgalmazta, amelyek rákényszerítik a vállalatokat a pontos fizetésre.
Hasonló javaslatot tett korábban a Gazdasági konzultáció tapasztalatait összegző Orbán Viktor is, aki a probléma enyhítésére a kifizetetlen számlák utáni áfa befizetésének eltörlését, a sikeres uniós pályázatokon elnyert pénzek azonnali kiutalását, valamint a hitelgarancia kiszélesítését, és a tisztességes kereskedelem feltételeinek biztosítását javasolta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.