Egy hegynyi pénzen ül a privatizáció előtt álló román takarékbank (CEC) – vélik pénzpiaci szakértők –, ezért a nyertes vevőjelölttől elfogadható vételár nem lehet kevesebb egymilliárd eurónál – közölte tegnap a Ziarul Financiar román gazdasági lap. A legnagyobb bank, a BCR eladása előtt a CEC-re beérkező első ajánlatok mindazonáltal 300-400 millió eurót tettek ki. A lap három tényezőt emel ki, mely az említett egymilliárdos értéket támasztja alá: a bank hálózata, jelenléte a lakossági szolgáltatásokban, illetve ismertsége. A takarékbanknak 1404 fiókja van, ebből 554 a városokban, 850 pedig vidéken, s ezzel a legnagyobb hálózatot tartja fenn, melynek csupán az ingatlanértéke meghaladhatja a 600 millió eurót. Egyetlen más bank sincs jelen a községekben, falvakban, ahol a lakosság 50 százaléka él.
A Ziarul Financiar szerint a bank vevője akár egy év alatt talpra állíthatja a CEC-et, ha alaposan átalakítja annak menedzsmentjét, munkamódszerét és ellátja fejlett informatikai rendszerrel. A CEC profitja tavaly meghaladta a nettó 1,5 millió eurót. A bank a lakosság megtakarításainak 15 százalékával rendelkezik, piaci részesedése mindazonáltal csak 4,3 százalékos.
Az érdeklődők április 25-ig tehetik meg kötelező érvényű vételi ajánlatukat a nagyságra negyedik román kereskedelmi bank, a Letéti és Takarékpénztár (CEC) többségi 85 százalékos részére. Az üzletrészre a magyar OTP Bank Rt. mellett további hat bank nyújtott be októberben nem kötelező érvényű ajánlatot: a francia–belga Dexia, az osztrák Raiffeisen Zentralbank és az Erste Bank, a görög Ethniki Trapeza, az ugyancsak görög EFG Eurobank Ergasias és az olasz Banca Monte dei Paschi di Siena.

Orbán Viktor: Oroszfüggőség-ügyben a szakértelem Önöknél van – videó