Vicces csokibonbon és néhány jó szöveg

Hanthy Kinga
2006. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamikor régen a médiakritika – mint minden más kritika – azért született, hogy véleményt, nem is titkoltan közvéleményt alkosson a közmédiumok művészeti produkcióiról. Akkoriban még nem mondták, hogy közmédium, csak egyszerűen: Magyar Televízió és Magyar Rádió, ahol a legnehezebb politikai időkben is műhelymunka folyt, igényes műsorok készültek, ennek nyomán alakult ki a mai közrádió profilja, amelyet már csak nyomaiban lelhetünk fel ugyan, de a műsorrend még mindig tükrözi azt.
Valamikor régen a rádióról szóló jegyzetek nem foglalkoztak azzal, hogy milyen pártállású az elnök és az alelnök, hogy milyen az őket felügyelő kuratórium, hogy kik kiket akarnak kirugdosni, valamint hogy lesz-e figyelmeztető sztrájk, béremelés vagy állami segélycsomag. Manapság azonban a hírek mintha nem a rádióból, hanem a rádióról szólnának, miközben senki nem foglalkozik azzal, hogy ami a közrádióból műsor címén kijön, az jó szakmai színvonalú-e, hogy tudnak-e beszélni a rádiósok. A politikusoknak néhány hónap alatt sikerült szétrúgniuk a még meglévő rendet is az intézményben, és minden, ami még eddig működni látszott, lassan elmúlik. Idén már nem lesz Molnár Dániel-díj, mert nincs, aki megszervezze. Bonbon-díj ugyan van még – mely a Rádiókabaré szerkesztőségének látszólagos összetartását bizonyítja –, de a díjazottak névsoráról (idén első ízben Markos György, Dolák-Saly Róbert, Sándor György és Badár Sándor, többedszer Maksa Zoltán, Varga Ferenc József, Bödöcs Tibor, Fábry Sándor és Nádas György kapott Bonbont) itt sem a rádió elnöke dönt, hiszen elnök már hosszú hónapok óta nincs. (A díj egyébként egy 120 grammos aranyozott ezüstbonbon, melyet többeknek átmenetileg csokival helyettesítettek. Ők ezt a színpadon meg is ették.)
Mivel azonban a rádiókritikus feladata mégiscsak a produkció vizsgálata, s ha lehet, akkor az érdeminek szánt produkcióé, térjünk rá a művészeti főszerkesztőség Mixmag – Káelemenó című műsorára, amelyet DJ Septun és Keresztes Tamás állított össze, és Turay Tamás szerkeszt. A műsorújság ajánlójában egy levelet olvashatunk, melyet DJ Septun és Keresztes küldött a szerkesztőnek. Eszerint most hirtelen ez jutott az eszükbe, ha nem jó, akkor a szerkesztő akármit kitalálhat, megbíznak az ízlésében.
Nem volna jó, ha ezzel a módszerrel készülnének a művészeti főszerkesztőség műsorai. E levél olvastán azt sem tudhatjuk pontosan, ki a Káelemenó szellemi atyja. Biztosan csupán annyit állíthatunk, hogy néhány jó zene és jó szöveg (még ha Latinovits mondja is) egymás mellé állítása még nem műsor, csak látszólag az, mivel kitölti a műsoridőt.
(Mixmag – Káelemenó. Petőfi rádió.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.