Már lankad a vörös polip ölelése

„Kedves Kati! Végtelenül szomorú lettem, mire elolvastam a kéziratot. Sok mindent elképzeltem már az életben, de hogy így be tudj menni az erdőbe, hogy így el tudd veszíteni az arcod, nem gondoltam volna. Embereken átgázolni, életeket, családokat tönkretenni pusztán a hatalomért, pénzért, befolyásért nem a Te világod. Kelj fel! Nézz a tükörbe és mondj le, amíg nem késő! Neked meg hajrá, Tóth Attila!” (Csintalan Sándor mondatai Dalmi Sándor: Vörös polip – Politika, hatalom, korrupció című könyvének fülszövegén.)

Munkatársunktól
2006. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Vörös polip című oknyomozó könyv a hajdú-bihari szocialistákról, különösképpen pedig Juhászné Lévai Katalin elnök asszony viselt dolgairól, közpénzekért folyó pályázatokban való összeférhetetlen szerepvállalásáról (azaz korrupciógyanús tevékenységéről) szól. S arról: miért mondta fel a megyei fejlesztési ügynökség ügyvezető igazgatójának munkaviszonyát egy olyan vizsgálatra hivatkozva, ami négy nappal később fejeződött be. Az előző ciklusból örökölt, megbízhatatlannak tartott igazgatóra kötelességszegést akartak rábizonyítani, hogy megszabaduljanak tőle, ám ő nem tette fel engedelmesen a kezét: jogi úton szerzett elégtételt magának. A jogtalan eltávolítás történetét a cégbírósághoz beadott hamis tartalmú okiratok, könyvvizsgálói szabálytalanságok tarkítják. Kiderült az is, hogy a tekervényes ügyben szereplő kht. könyvvizsgálója a testvére az ügyben a nyomozást irányító, azóta hajdúszoboszlói rendőrkapitánnyá avanzsált alezredesnek. Az ezt észrevételező levelekre azonban sem az országos rendőr-főkapitány, sem a miniszterelnök nem reagált érdemben. Dalmi Sándor tényfeltáró munkája (amely az idézett nyílt levél írására serkentette az MSZP kötelékét időközben elhagyó Csintalan Sándort) módszeresen feltárja a jogtalanságokat és a hatalmi összefonódásokat. Nem véletlen, hogy Juhászné első reakcióként be akarta tiltatni a könyvet.
Tóth Attila 2003-ig vezette a Hajdú-Bihar Megyei Területfejlesztési Tanács fejlesztési ügynökségeként működő közhasznú társaságot. Miután az Állami Számvevőszék vizsgálata a korábbi időszakhoz képest javulást állapított meg a munkaszervezet tevékenységében, Tóth a legmerészebb álmában sem gondolta volna, hogy a helyhatósági választások az ő életének is új szakaszát jelentik. A kórházi ágyán fekve kapta meg azt a sokatmondó üzenetet, hogy az újonnan felálló megyei szocialista vezetés egyes elöljárói „megbízhatatlannak” tartják, s ha önként nem szedi a sátorfáját, rövidesen politikai támadások kereszttüzébe kerülhet. Ez be is következett: szakmai okokra hivatkozva kívánták eltávolítani. Védekezésként bíróságra terelte az ügyét, ám a történethez időről időre annak ellenére is hozzáíródik egy-egy újabb felvonás, hogy személyiségi jogi és munkajogi keresetét egyaránt jogerősen megnyerte a Legfelsőbb Bíróságon, és az őt támadó Juhászné Lévai Katalint határozatban tiltották el a jogsértésektől.
Ami a könyv utóéletét illeti: Juhászné első kísérlete, miszerint be kell tiltani a könyvet, ma már nem tűnik járható útnak. Ezt felismerve szervezkedésbe kezdtek azok a baloldali politikusok, akik már eddig sem nézték jó szemmel az elnök aszszony ténykedését, s akik most jó alkalmat látnak a változásra. Tóth Attila debreceni sajtótájékoztatóján – ellentétben a könyvbemutatóval, amelyre Juhászné spontán reklámként hívatlanul érkezett – nem jelent meg az elnök asszony. Pedig Szilágyi László ügyvéd segített volna neki a mentelmi jogáról való lemondás megfogalmazásában – miután a bíróság jogerősen is elutasította Juhásznénak a területfejlesztési tanács jóváhagyása nélkül benyújtott pótmagánvádját, a hatóság munkáját megkönnyítve a helyszínen változhatott volna egyszerű mezei állampolgárrá. Ám ő a mentelmi jogáról való lemondás helyett azt nyilatkozta a megyei napilapnak, hogy számára ez „nem ügy; provokáció az egész”.
A nyomozó hatóság azonban más véleményen van, időközben ugyanis gyanúsítottként hallgatta ki a könyv egyik szereplőjét, V. Róbertet, Juhászné egyik legközelebbi munkatársát. Tóth Attila afelől sem hagyott kétséget, hogy miután a pótmagánvád jogerős elutasítása új helyzetet teremtett, abban bízva tett újabb feljelentést hamis vád és hivatali visszaélés bűntette miatt, hogy a nyomozó hatóság ugyanolyan alapossággal vizsgálódik majd az ügyben, mint ahogyan vele szemben jártak el.
A történet legújabb fejleménye, hogy százmillió forintos támogatást nyert a Leader+ programon az az érmelléki akciócsoport, amely mögött az Érmellék Kistérségi Gazdaságfejlesztő, Környezetgazdálkodási és Idegenforgalmi Kht. lát el munkaszervezési feladatokat. Az Érmellék Kistérségi Kht.-t a választókerületében működő vállalkozókkal, polgármesterekkel és azok családtagjaival karöltve 2005 nyarán hozta létre az elnök asszony. A kht. a Hajdú-Bihar–Bihor eurorégió pályázatán (ennek Juhászné Lévai Katalin a társelnöke) ugyanakkor ötszázezer forintot nyert. Juhászné tehát lényegében önmagához pályázott sikeresen – fogalmazott Rácz Róbert, a Fidesz országgyűlési képviselője. Amikor a helyi média a most elnyert pénz részletei felől érdeklődött, Juhászné azt válaszolta, hogy már rég kilépett a kht.-ból, úgyhogy semmiféle szabálytalanság nincs a dologban. A Debrecen Városi Televízió és a megyei napilap azonban utánajárt a dolgoknak, s kiderült, hogy az Igazságügyi Minisztérium cégnyilvántartási és céginformációs adatai szerint (amelyek megegyeznek a cégbírósági közokiratokkal) a mai napig százezer forintos tulajdonrésszel rendelkezik a megyei vezető. Ehhez képest nyilatkozta azt az elnök asszony, hogy még a múlt év októberében kilépett a cégből, ám ennek nyomát semmilyen változást bizonyító közokirat nem rögzítette a Cégbíróságon. Ám amennyiben valóban kilépett az elnök asszony az általa létrehozott kht.-ból, a törvénynek megfelelően harminc napon belül jeleznie kellett volna a módosulást. Juhászné mindemellett azt is kijelentette, hogy azt a százezer forintot, amivel tulajdont szerzett a társaságban, nem fizette be. Ennek tudatában különösen érdekes kérdésként vetődik fel, hogy az adománynak tekinthető összeg szerepel-e a vagyonnyilatkozatában?
Hogy is fogalmazott Csintalan? Erdő, arc. Hatalom, pénz, befolyás. Tükör, lemondás. Ez a vörös polip elkerülhetetlen sorsa, ha a céltábla visszalő…

Politikusok csápjai. Tóth Attila a Hajdú-Bihar Megyei Területfejlesztési Tanács munkaszervezetének, a Hajdú-Bihar Megyei Fejlesztési Ügynökség Kht.-nak 2003-ig volt vezetője. Miután az Állami Számvevőszék vizsgálata a munkaszervezet tevékenységében javulást állapított meg 1998-hoz képest, a legmerészebb álmában sem gondolta volna, hogy a 2002-es helyhatósági választás az ő életének is új szakaszát jelenti – tudható Dalmi Sándor debreceni újságíró Vörös polip című könyvéből. Csakúgy, mint az, hogy a kórházi ágyán fekve kapta meg azt az üzenetet, hogy az újonnan felálló szocialista megyei vezetés egyes vezetői „megbízhatatlannak” tartják, s ha nem szedi a sátorfáját, politikai támadások kereszttüzébe kerül. Az ügyét bíróságra terelte, ám a színjátékhoz időről időre annak ellenére íródik hozzá egy-egy újabb felvonás, hogy a személyiségi jogi és a munkajogi keresetét egyaránt jogerősen megnyerte. Juhászné Lévai Katalint, a megyei közgyűlés szocialista elnök asszonyát a bíróság a további jogsértésektől eltiltotta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.