Város a borostyánúton

Szepesi Attila
2006. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történészek szerint Sopron elődjét, Scarbantiát a borostyánkő-kereskedelem kedvéért alapították a rómaiak. Tacitus elmondja Germania című munkájában, hogy a suionok népe (a svédek elődei) „a gázlókban és a tengerparton tömegesen gyűjtik a borostyánkövet. Ők maguk nem használják, nyersen szedik, kidolgozatlanul szállítják, és csodálkozva fogadják a borsos árát...” Mert a borostyán, az őskori fák gyantájának megkövesült maradéka drága kincs volt, amelyet a germánok földjéről Pannónián át szállítottak a birodalom székvárosába.
A nevezetes borostyánút három folyó, a Visztula, az Odera és a Morva partjának érintésével szelte át a későbbi Dunántúlt.
Scarbantia e kereskedelmi útvonal fontos állomása volt. Római légiók állomásoztak itt, és sok obsitos katona kapott földet a város határában szolgálatai fejében. A rögökből előkerült emlékek tanúsítják, hogy a birodalom végvidékeiről ide vezényelt és sokféle nemzetet képviselő legionáriusok a vallásukat is magukkal hozták. Egyszerre dívott Jupiter és Juno, Ízisz meg Sarapis, Mithras és Silvanus kultusza, de az iráni eredetű manicheizmus és a kereszténység is képviseltette magát Scarbantiában.
A régészek ásója nyomán beszédes emlékek kerültek elő az Ikva partjáról. Például egy torzonborz Silenos-fejjel ékesített meg egy stilizált madarat ábrázoló borostyánszelence. Mindkettőben illatszereket tartottak a gazdag polgárasszonyok. Silenos, az erdőket járó félisten, Zeusz fiának, Dionüszosznak a nevelője népszerű lehetett, mert egy szépséges bronzszobron is megörökítették. Szőlőfürtöt tart a bal kezében, jelezve, hogy a mai napig virágzó szőlő- és borkultúra már akkor jelen volt Pannóniában.
A borostyánból nyakláncokat, gyűrűket, boglárokat és karkötőket, továbbá különféle vázákat és tégelyeket is készítettek. Egy scarbantiai borostyánkő gyűrű pecsétje a saruját kötő Venus istennőt ábrázolja. De nemcsak a méregdrága és becses baltikumi eredetű dísztárgyakat őrizte meg a föld. Használati tárgyak is tanúsítják szép számmal, hogy a legionáriusok tehetősek voltak. Bikát ábrázoló bronzszobor, asszonyfejjel és szarvassal ékesített csont hajtű, bort tartalmazó karcsú amfora, hamvak tárolására szolgáló üvegurna, sírokból előkerült megannyi cifra üvegedényke és bronzból való mécses gazdagítja a leletek sorát. Továbbá lándzsahegyek, emberarcot ábrázoló agyagedények, mozaikpadlók, valamint sír- és istenszobrok.
A várost átszelő borostyánút oldalában állt a temető. Az amfiteátrum területén, ahol Storno Miksa vezetett ásatást 1925-ben, állatketrecek nyomaira és áldozati állatok csontjaira bukkantak. Találtak továbbá egy – a sors istennőjét dicsérő – Nemezis-oltárt, de feltárták a Porta Libitinaet is, a halál istennőjének kapuját. Tizennégyezer lelket volt képes befogadni az amfiteátrum nézőtere. Tudni lehet azt is, hogy a véres játékok leghíresebb mestere (magister ludorum) egy kiszolgált veterán, bizonyos Caius Cotonius Campanus volt. Az esti előadások során agyagmécsesek világítottak – több mint százat találtak a régészek a lelátók omladékai közt…
A negyedik század vége felé egyre gyakoribb a „barbárok” betörése Pannóniába. A város lakói ekkoriban már zömükben keresztények. Sokakat rabszíjra fűzve hurcolnak el. Gyakori a járvány meg a tűzvész. Az élet egyre bizonytalanabb. A legionáriusok leszármazottai közül sokan délre vándorolnak. S bár a hajdani, büszke Scarbantia sosem néptelenedik el egészen, régi fénye és gazdagsága, amelyet a virágzó borostyánkereskedelemnek köszönhetett, a Római Birodalom bukásakor már csak távoli emlék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.