Vizet keres a Holdon a NASA űrszondája

Víz után kutat majd a Holdon a NASA 2008 októberében útnak induló szondája. A déli póluson sejtett víztartalékok lehetővé tennék, hogy a Holdról a Marsra tartó rakéták üzemanyagához szükséges oxigénhez helyben jussanak az asztronauták.

Hírösszefoglaló
2006. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hold déli pólusának krátereit veszi célba 2008-ban a NASA a Lunar Reconnaisance Orbiter (LRO) szondával, remélve, hogy jeget, esetleg gleccserszerű képződményeket talál a mindig sötét és hideg területen – adta hírül a CNN. A cél az, hogy a tervezett állandó holdbázis leendő asztronautái a Földtől távol is képesek legyenek elegendő üzemanyagot előállítani a marsexpedíciók rakétái számára, amelyek Bush elnök elképzelései szerint a Holdról startolnának. A NASA még 2020 előtt négy űrhajóst küldene hosszabb tartózkodásra a Holdra. Az LRO szonda az üzemanyaggyártáshoz is szükséges vizet két műhold segítségével próbálja majd megtalálni. Az ezekről elindított lövedékek két helyen csapódnak majd a felszínbe, olyan erővel, hogy a felkavart por hatvan kilométeres magasságig száll fel, így a szonda kielemezheti annak összetételét. A választás azért esett a déli pólus krátereire, mert a csillagászok régóta tudják, hogy ez a terület hidrogénben gazdag, ami arra utal, hogy égi kísérőnkön érdemes vízkészleteket keresni.
Ismert: a Pentagon Clementine űrszondája korábban vízjeget jelzett a Shackleton kráterben, a Nasa Lunar Prospector nevű felderítője pedig a hidrogén jelenlétét bizonyító jeleket észlelt az égitest felszínén. Az LRO-nak azt kellene kiderítenie, tetemes mennyiségű-e az a jég, amire a holdlakók számíthatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.