Cseh ígéretdömping

A csehországi képviselőházi választások időpontjának közeledtével az egyre kíméletlenebb hangvételű, ám néha humoros stíluselemeket is igénybe vevő kampány során a szociáldemokraták új nemzeti labdarúgó-stadiont ígértek a választóknak. Eközben egy felmérés kimutatta: a szociáldemokrata párt megyei választási listáin az esélyes jelöltek között nagy számmal szerepelnek a rendszerváltás előtti kommunista állampárt tagjai.

Somogyi Mátyás
2006. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányon levő Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) nem szűkölködik az ígéretekkel. Ezúttal maga Jirí Paroubek pártelnök-kormányfő a focirajongók százezreit megcélozva, a kampány zárószakaszában, illetve a labdarúgó-világbajnokság megnyitása előtt jelentette be: kormánya hozzájárult, hogy a Sparta Praha stadionjának helyén egy 35–40 ezer néző befogadására alkalmas nemzeti labdarúgó-stadion épüljön. A mintegy hárommilliárd koronába kerülő létesítmény költségeibe a kabinet – a szociáldemokraták győzelme esetén – egymilliárd koronával száll be. Paroubek hozzátette: a futballstadionok építése minden nemzet számára becsületbeli ügy, aminek semmi köze a választásokhoz. A legnagyobb ellenzéki erő, a Polgári Demokrata Párt (ODS) azonban a döntést egyértelmű választási húzásnak, a szociáldemokraták szavazatszerző manőverének tekinti.
A választások utáni lehetséges koalíciókban mindeddig bizonytalansági tényező a felmérésekben 8–10 százaléknyi támogatottságú Zöldek Pártjának (SZ) színvallása. A parlament újoncaként emlegetett formáció elnöke, Martin Bursík ugyanis nyilatkozataiban egyaránt bírálja Paroubeket és Mirek Topoláneket, az ODS elnökét, egyszer azt hangoztatva, hogy nem szeretne ellenzékben maradni, másszor mintha a polgári demokraták irányába tenne gesztusokat.
A szociáldemokraták és a kommunisták közti összefonódást jelzi a Lidové noviny minapi felmérése, amelyből kitűnik: a CSSD megyei választási listáin az esélyes jelöltek között nagy számmal szerepelnek a rendszerváltás előtti kommunista állampárt tagjai. Arányuk eléri a negyven százalékot. A jelenlegi kommunista utódpárt, a KSCM jelölőlistáin ez az arány meglepően magas: a jelöltek 95 százaléka volt tagja az 1990 előtti CSKP-nak.
A pártcsatározásokkal látszólag nem függ össze az 1918-as csehszlovák államalapítás emlékét ápoló legionárius szervezet kezdeményezése, hogy Ceské Budejovice egyik terén állítsanak szobrot Edvard Benes volt államfőnek. Az ötlet, egyes szakértők szerint újabb, határokat átívelő vitákat gerjeszthet például az Ausztriában otthont kapó szudétanémetek és a csehek közt, s a témát egyes politikai erők szavazatszerzés céljából meg is nyergelnék. Van, aki a döntést a szobor felállításáról a választások utáni időre halasztaná.
A választási preferenciák hoszszú hónapok óta az ODS többszázalékos előnyét jelezték a CSSD-vel szemben. E hét elején azonban a STEM közvélemény-kutató intézet adatainak idő előtti kiszivárgásából az derült ki, hogy az ODS egy százalékkal vezet a CSSD-vel szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.