Tizenöt éve alapította szombathelyi gyáregységét a cég az előbb magyar–osztrák, később pedig osztrák tulajdonban lévő, autók elektromos kábeleinek kötegelésével foglalkozó üzem megvásárlásával. Az elektronikai alkatrészek gyártását 1997-ben kezdték meg a városban. A cég másik magyarországi gyára Balassagyarmaton légkondicionáló kompresszorokat gyárt.
Kisebb elbocsátásokra eddig is sor került a szombathelyi üzemben, tavaly december óta száz fővel csökkentették dolgozóik számát. Nagyobb leépítésre a felmondási idők miatt az év második felében kerül sor.
Jámbor Zoltán humánerőforrás és kommunikációs vezető érdeklődésünkre elmondta, hogy valóban bejelentették a négyszáz fő elbocsátását a Vas Megyei Munkaügyi Központnak. Azonban az okokról és részletekről addig nem tud információkkal szolgálni, amíg az üzemi tanáccsal és a munkavállalók képviselőivel a jövő hét elején le nem ülnek tárgyalni. Kiemelte: a leépítés leginkább a gyár kábelkötegeléssel foglalkoztató részét érinti.
Ugyanakkor a Delphi nem akarja bezárni szombathelyi üzemét, ugyanis távolabbi terveik között a fejlesztés szerepel. A gyárban a képzettebb szakembereket akarják megtartani, a magas technológiát használni tudó munkaerőt. Ezenkívül a fejlettebb gyártósorok kialakítása a cél. Az öszszeszerelő részleget olyan országba költöztetnék, ahol alacsonyabbak a közterhek. Úgy tudni, hogy az amerikai központú cég Szlovákiába telepíti át a termelés egy részét.
Múlt héten került sort a tárgyalásra Kiss Péter kancelláriaminiszter, Ipkovich György Szombathely polgármestere és a cég vezetése között. Kiss Péter hangoztatta: a kormány kész az európai források felhasználásával egyedi fejlesztési támogatást adni a Delphinek, és a dolgozók átképzését is biztosítani. Már kidolgoztak egy projecttervet, ezzel kapcsolatosan várják a kormány hozzáállását – emelte ki Jámbor Zoltán.
A munka nélkül maradtak helyzetét megpróbálja rugalmasan kezelni a cég. A humánerőforrás és kommunikációs vezető elmondta, hogy természetesen kifizetik az elbocsátott dolgozókat. Sőt az üzemi tanáccsal kialakítottak egy szociális pontrendszert. Így a szorzók alapján kijövő pontösszeget euróban megkapják a leépítés során menesztett alkalmazottak. Továbbá már felvették a kapcsolatot a környező cégekkel, akik érdeklődnek a Delphi dolgozói iránt.

Kettészakadt az ország: óriási hőmérséklet-különbség északon és délen