Röviddel lapzártánk előtt érkezett előzetes eredmények szerint a résztvevők 56,3 százaléka szavazott a függetlenségre a Montenegró Szerbiától való elszakadása ügyében rendezett népszavazáson. Amennyiben ez az eredmény megerősítésre kerül, kikiáltható lesz a köztársaság függetlensége. Az elszakadáspárti Milo Djukanovics montenegrói kormányfő és hívei egy győzelmet már a nap folyamán elkönyvelhettek. A kora délutáni órákban kiderült ugyanis, hogy Crna Gora lakói még a vártnál is magasabb arányban voksoltak. A szükséges 50 százalékot kevéssel dél után teljesítették, fél órával az urnazárás előtt pedig már 84 százalék adta le voksát. Arra a kérdésre, akarják-e, hogy a „Montenegrói Köztársaság független állam legyen teljes nemzetközi jogi szuverenitással?”, 485 ezren adhattak választ. Az EU által szabott feltételek szerint az igen szavazatok arányának meg kellett haladnia az 55 százalékot.
*
Sokan tartottak attól, hogy Montenegró északi részén, ahol a lakosság mintegy harmadát kitevő szerbek többsége él, komoly feszültség övezi majd a referendumot, hiszen az emberek jelentős része errefelé úgy gondolja, Podgorica képtelen lesz megállni a lábán Belgrád támogatása nélkül. Miso, aki a tengerpart egyik legszebb részén, Petrovacban nyitotta meg nemrégiben családi panzióját teljesen más véleményen van, szerinte a függetlenség az egyetlen út Montenegró számára az Európai Unió felé. Ő biztosra veszi, hogy a lakosság legalább hatvan százaléka is úgy gondolja, az a jó, ha minél előbb megszabadulhatnak Szerbia befolyásától.
Az emberekkel beszélgetve hamar kiderül, hogy Crna Gora lakossága mélységesen megosztott, a véleménykülönbségek kibékítésére pedig a politika aligha lesz képes. Az indulatokat azonban a jelek szerint mind ez idáig sikerült féken tartani, s a montenegróiak büszkék is arra, hogy hazájukat elkerülték a kilencvenes évek nagy vérengzései.
Rendbontás tegnap az ország közepén, egy Niksichez közeli faluban történt, ahol egy szavazó először a választási bizottság tagjait inzultálta, majd összetörte a már leadott voksokat tartalmazó urnát.
Podgorica központjában, a Trg Republikén az elmúlt napokban mindkét fél nagyszabású tömegmegmozdulásokat tartott, tegnap este pedig a tér egyik felén a „Ne!”, a másikon a „Da!” feliratú pólókat viselő fiatalok gyülekeztek. Remélhető azonban, hogy az erővonalak továbbra sem az ő harcaik, sokkal inkább a referendum végeredménye nyomán rajzolódnak ki.
Szerbia „kiválásáról” is szólt a vasárnapi montenegrói függetlenségi népszavazás – írja délvidéki tudósítónk. Nem egy, hanem két állam születéséről. Az államközösség további sorsa ugyanis két országot érint. Hogy ne függjenek kizárólag más döntésétől, Szerbiában is „referendumot” szerveztek – bár jelképesen –, amely népszavazásnak azonban természetesen semmi jogi következménye sincs, sőt még egy közvélemény-kutatás hitelességével sem ér fel. A G17 Plusz párt, a kormánykoalíció tagja volt az ötletgazda, s állítólag sok ezren adták le „voksukat” arra a kérdésre, hogy „Akarja-e a független Szerbiát?”
Csedomir Antics, a párt tisztségviselője szégyenletesnek nevezte, hogy Szerbia polgárait senki sem kérdezte meg, hogy mit gondolnak erről a szerinte működésképtelen államközösségről. „Az az állam, amely 1400 éve fennáll, s amely egyesítette a szerbeket és a délszlávokat a XX. században, most Milosevics ifjainak és Montenegrónak a túszává vált, amely köztársaságnak kevesebb lakosa van, mint Újbelgrád községnek” – nyilatkozta. A G17 Plusz korábban is a szétválást szorgalmazta, ám a belgrádi politikai elit inkább az államközösség fenntartásáért szállt mindig is síkra. A Stratfor ügynökség értékelése szerint Crna Gora – függetlenül a mostani referendum eredményétől – így vagy úgy, az EU protektorátusa lesz az unióba vezető úton.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével