Kézművesség, cigány hagyományok

Kákonyi Péter
2006. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kézműves hagyományokról közöl összeállítást Az Irodalom Visszavág című irodalmi és kulturális folyóirat új száma. Szulovszky János Debrecen város XVI. századi magistrátusi jegyzőkönyveiről értekezik. Takáts Zoltán és Beliczay Erzsébet a kézművesség jövőjén tűnődik. Utóbbi leszögezi: „Sok mindent kellene tenni ahhoz, hogy a kézművesség több család számára jelentsen ismét biztos megélhetést és örömet adó napi tevékenységet… Szerencsére nem a nulláról kellene indulni. Nagyon sok gazdasági és kulturális szervezet, nevelési intézmény foglalkozik a kézművességgel. A nagyközönség, a hazánkba látogató turisták azonban ebből keveset látnak, mint ahogyan a vidéki munkanélküliség enyhítésében sem játszik érdemi szerepet.”
Bódi Zsuzsanna a hagyományos cigány kézműves mesterségeket tekinti át. A cigányság, amelynek első csoportjai még a XV. században érkeztek hazánkba, a török hódoltság korában főként a különféle fémműves mesterségekben (golyóöntő, szeg- és kardkovács, tűzmester) tüntette ki magát. A hatalom a XVIII. század elejétől szorgalmazta a vándor életmódot folytató cigányság letelepítését. „Az országban a XIX. század közepére megnőtt a tanult iparosok száma, így a városokban, a jelentős jövedelmet biztosító uradalmakban és falvakban a cigány kovácsokat a tanult iparosok váltják fel. Figyelembe kell venni azt is, hogy a több évszázada letelepedett cigány kovácsok és szegkovácsok jelentős része erre az időszakra már asszimilálódott…” – írja a szerző. A korábbi évszázadokban is űzték a cigányok a muzsikusmesterséget, főként a mezővárosokban, később már a falvakban is többnyire ők muzsikáltak.
Ismertek voltak a cigány lókereskedők is országszerte. Ez a tevékenységük az I. világháború után kezdett hanyatlani. A II. világháború után szövetkezetekbe tömörültek, ám ahogy csökkent a kereslet fémtermékeik iránt, dísztárgyak készítésére tértek át. A fém, a toll és a rongy gyűjtése számukra viszonylag új keletű tevékenységi forma. Manapság egyik leggyakoribb és leginkább megbecsült cigánymesterség a kosár-, seprű- és kefekötés, valamint a gyékénytárgyak előállítása. Foglalkoztak korábban madzagkészítéssel és kötélveréssel, s mai napig űzik itt-ott a gyógynövény-, gomba- és csigagyűjtést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.