Tovább emelkedett a BUX árfolyama attól függetlenül, hogy a piacon nagyon alacsony volt az érdeklődés. A napi mélypontján történő nyitás után szinte pár perc alatt 19 ezer pont fölé ugrott a magyar tőkepiac indikátora, s napközben is csak kis ideig volt kevesebb. Záráskor az index 348,75 ponttal előző értéke felett 19 176,31 ponton állt. Kereskedők elmondták, amit már néhány napja szajkóznak, hogy a tőzsdei növekedés erőtlen, a befektetők pesszimisták, csak a vezető részvényeket kedvelik.
A blue chipek viszont a vételi nyomás hatására erősödni tudtak, s hozzásegítették a BUX-ot is a növekedéshez. Lényeges elemként kell megjegyezni, hogy a 15,6 milliárd forintos forgalomból közel 9,6 milliárdnyit a Molra és a Richterre költötték a befektetők. Az olajipari papírok árának javulását részben a Mol–Gazprom közös cég létrehozásáról kiadott sajtóközlemény okozta. Látható volt, hogy napközben 20 ezer forint körül kereskedtek a Mol részvényeivel, de a bejelentést követve megélénkült a piac. A másik két vezető papír is jól hajrázott: a Magyar Telekom 3,4 százalékkal, az OTP 2,5 százalékkal drágult. Meglepetésre tegnap az Egis is követte nagyobbik társát, a Richtert, s 3,9 százalékos növekedést produkált. Az Egis egyben a nap második legjobban teljesítő papírja lett. Az első a Fotex volt, a spekulatív jegyekkel megáldott ingatlanbefektetési társaság árfolyama 6,2 százalékkal drágult.
A BorsodChem árában történt változást a keddi tulajdonosi szintekről szóló bejelentések erősítették, a vegyipari cég kurzusa 0,6 százalékkal javult.
A térség piacain is hasonló mérsékelt emelkedések alakultak ki, a varsói, a prágai és a moszkvai indikátorok is növekedést jeleztek.
A pesti bankközi devizapiacon viszont elszabadult a pokol, a forint árfolyamát az euróval szemben a spekulánsok megpróbálták a 280-as szint közelébe felhúzni, de végül „csak” 279 környékére sikerült. A kereskedők rámutattak, hogy a szlovákiai választásokat követő bizonytalanság a korona árát is gyengítette, annyira, hogy a szlovák jegybank beavatkozásra kényszerült. Hasonló ok volt a török jegybank keddi kamatülésének döntése is: nem emeltek kamatot. A befektetők a két feltörekvő piaci hír kapcsán az euróvásárlások elkezdése mellett döntöttek, így a magyar piacon is a parkettre vitték a forintot.
Magyar okok is közrejátszottak a forint gyengülésében. Elemzők elmondták, hogy a egyes vélemények szerint az intervenciós sáv közepéig akarják borítani a forintot, azaz a 282 forintos euró elérése a cél. Több szakértő jelezte, hogy spekulációs nyomás nehezedik a magyar fizetőeszközre, olyannyira, hogy közeli cél a jegybankot rávenni az újabb kamatemelésre.
A tengerentúlon is emelkedéssel indultak a kereskedések, a javulásokat az üzemagyag-tartalékok növekedése, valamint a várakozásokat felülmúló eredmények segítették.
Minden amerikai kereskedelmi üzemanyag-tartalék növekedett a múlt héten az amerikai kormány tájékoztatója szerint: meglepetéssel elsősorban a nyersolajtartalékok 1,4 millió hordós emelkedése szolgált. A benzintartalékokban viszont 1,1 millió hordós növekedést várt a piac, ehelyett azonban csak 0,3 millió hordóval gyarapodtak. A feldolgozott termékek (dízelféleségek) esetében a növekedés 1,7 millió hordós lett – írta az MTI–Eco.
Az adatok kiadása előtt elbizonytalankodtak a nyersolajpiacok: az amerikai könnyűolaj New Yorkban augusztusi szállításra mindössze négycentes emelkedést mutatott, hordónként 69,38 dolláron, de ez nemsokára 69,10 dollárra ment le, azaz keddhez képest mintegy 0,3 százalékkal lett olcsóbb.

Menczer: Ruszin-Szendi Romulusz Ukrajnát dicsőítette és képviselte Magyarország helyett!