A holdudvar kezében az EU támogatásai?

A Fidesz aggályosnak tartja, hogy a kormányfő ismerősei, barátai, MSZP-hez közel álló gazdasági érdekcsoportok felügyelik majd a 2007-től az unióból érkező 6000 milliárd forint támogatás magyarországi szétosztását. Az ellenzéki párt az Országgyűlés ellenőrző szerepének visszaállítását követeli például a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség felett.

Török László
2006. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árnyékállamot épít a kormány az uniós források felhasználására – jelentette ki Pelczné Gáll Ildikó, aki szerint „barátokat, ismerősöket” neveznek ki a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezető posztjaira. A Fidesz alelnöke úgy véli, kérdéses, hogy a kabinet ilyen körülmények között felelősen képes-e rendelkezni a Brüsszelből érkező támogatások felett.
Az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese kifejtette, a kormánnyal konzultálni sem lehet a készülő második Nemzeti fejlesztési tervről (ebbe foglalják bele a stratégiai fejlesztések irányelveit), pedig pártjának konkrét elképzelései vannak a témában.
Nógrádi Zoltán a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy a következő időszakban 12 000 milliárd forintot osztanak szét hazai fejlesztésekre, amelynek a fele az Európai Unióból érkezik. A fideszes képviselő közölte, az utóbbi két évben, különösen a kampány időszakában, 1350 milliárd forintnyi uniós pénzt költött el a kormány, a lakosság azonban ebből nem sokat érzékelhetett, nem tudni ugyanis, mire fordították az összeget.
Az ellenzéki politikus a Transparency International nemzetközi korrupcióellenes szervezet 2005-ös jelentését is felidézte, amely szerint hazánkban a pártpolitika szorosan összefonódik az EU-s pénzeket elosztó rendszerekkel, s ez a korrupció lehetőségét rejti magában. Nógrádi kitért Bajnai Gordon kinevezésére a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség munkáját felügyelő kormánybiztossá. A képviselő emlékeztetett rá: a baloldalhoz köthető Gazsó Ferenc szociológus is erősen centralizált hatalmi-uralmi szisztéma kialakulását látta a megbízásban, amely a gazdasági elit egyre jelentősebb politikai befolyásának bizonyítéka.
Mindezek alapján a két fideszes politikus felszólította a kormányt, hogy az európai uniós források felhasználásában, elosztásában állítsa vissza az alkotmányosságot és az Országgyűlés ellenőrző szerepét, teremtsen átlátható, tisztességes helyzetet. Az MSZP-hez közel álló gazdasági köröktől pedig azt kérték, tartsák magukat távol a felhasználásért felelős kormányzati intézményrendszerektől.
Varju László, az MSZP frakcióvezető-helyettese közölte: a nemzeti fejlesztési tanácsot és a fejlesztéspolitikai irányító testületet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vezeti, s mindkét kormányszervben részt vesznek kormánytagok is, akik mindannyian közvetlen elszámolással tartoznak a parlamentnek.
– Bajnai Gordon az Országgyűlés szakbizottságainak meghívására bármikor kész beszámolni a saját, illetve az irányítása alatt álló intézményrendszer tevékenységéről – fűzte hozzá a szocialista párt képviselője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.