Az elűzött hazai németekre emlékeztek

Erdő Péter bíboros, érsek és Krählig Dániel evangélikus esperes áldotta meg tegnap a magyarországi németek elűzésének mementójaként felépített országos emlékhelyet és emlékművet Budaörsön.

Joó István
2006. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Német nyelvű szentmise előzte meg az avatási ünnepséget, amelyet Mayer Mihály pécsi megyés püspök celebrált a budaörsi plébániatemplomban. A résztvevőket Wittinghoff Tamás polgármester köszöntötte; a szónokok között volt Heribert Rech, Baden-Württemberg tartomány belügyminisztere és Ursula Seiler-Albring, Németország budapesti nagykövete is. Az emlékmű – amely Menasági Péter szobrászművész alkotása – egy bezárt, sváb stílusjegyeket viselő kapu, előtte egy asztal, amelybe egy kulcsot véstek. A kompozíciót egy dunabogdányi fotódokumentum ihlette, amely azt a II. világháború utáni tragikus pillanatot ábrázolja, amikor a kitelepítést lebonyolító rendőr helyszínen felállított asztalára le kellett tennie a német gazdának portája kulcsát. 1946–48 között elsősorban azoknak kellett távozniuk családostul, akik az 1941-es népszámláláskor német nemzetiségűeknek vagy anyanyelvűeknek vallották magukat. A kizsuppoltatás Budaörsön kezdődött 1946. január 19-én. Az akció összefüggött azzal a szándékkal, hogy a csehszlovák államból ugyancsak elűzött felvidéki magyarokat és a bukovinai székelyeket letelepíthessék a németek szálláshelyein. Ezért mintegy kétszázezer magyarországi németet fosztottak meg hazájától.
Magyarország államfőjeként megkövetem a kitelepített svábokat és családjaikat az őket ért jogtalanságokért és igazságtalanságért – olvasható Sólyom László üzenetében, amelyet az emlékhely felavatásánál olvastak fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.