Ezernél is több beteg Miskolcon

Több mint ezer miskolci fordult orvoshoz múlt hét csütörtök délután óta hányinger és hasmenéses tünetekkel, s mint kiderült, a tapolcai karsztból érkező ivóvíz okozott fertőzést a borsodi megyeszékhely déli városrészeiben. A kiadós esőzések miatt jutott szennyező anyag a negyvenháromezer embert ellátó vízbázisba, de – a korábbi hírekkel ellentétben – nem kólibaktérium, hanem az úgynevezett calicivírus okozta a bajt.

Tolcsvai L. László
2006. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyvenegyen keresték fel huszonnégy óra alatt tegnap reggelig a miskolci Semmelweis- kórházat hasmenéses tünetekkel – nyilatkozta lapunknak Koleszár Lajos igazgató főorvos. Közülük harminckettőt be kellett fektetni, kilenc beteg pedig ambuláns, vagyis infúziós kezelés után elhagyhatta az intézményt. Száznégy beteget ápoltak tegnap a fertőzőosztályon, de további esetekre számítanak. A házi- és gyermekorvosi rendelőkből érkezett adatok szerint eddig összesen 1107 ember szorult orvosi ellátásra az első – múlt csütörtöki – megbetegedések óta.
Koleszár Lajos közölte: nem kólibaktérium, hanem calicivírus jutott a tapolcai ivóvízbázisba. Miskolc egyetlen szombati gyermekügyeletét száztízen keresték fel, s közülük hatvanöten panaszkodtak hasmenésre. A két felnőttügyeleten háromszázegyen jelentek meg, százharmincegy beteg esetében vetődött fel a gyanú, hogy a calicivírus támadta meg a szervezetét. A lappangási időről szólva az orvos kijelentette: a fertőzés utáni első huszonnégy órában már jelentkeznek a tünetek, ráadásul a kólibaktériummal ellentétben a calicivírus cseppfertőzéssel, azaz emberek között is terjed.
Emlékezetes: az elmúlt egy-másfél hét szokatlanul nagy mennyiségű csapadéka túltöltötte az ivóvíztározót, s a gáton átcsapó szennyezett víz jutott be a karsztrendszerbe, ami Miskolc déli területeit látja el ivóvízzel. Emiatt napok óta zacskós vízzel látják el az érintetteket.
Rétközi Ferenc ezredes, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Borsod megyei igazgatója szerint azonban tízperces forralás után már használható a déli városrész ivóvize. A Miskolci Vízművek Kft. igazgatója, Vojtilla László úgy véli, a folyamatos öblítésnek köszönhetően a hét közepére valószínűleg megtisztul a csőrendszer, a szakemberek ugyanis éjjel-nappal dolgoznak. Amennyiben az ÁNTSZ engedélyezi, talán holnap vagy szerdán helyreállhat a rend, s a fertőtlenítő klór adagolását is a megszokott, literenkénti 0,2 milligrammos értékre csökkenthetik.

Újabb ónodi ház dőlt össze. Borsodban az árvíz után jelenleg a belvíz okoz gondokat, s miközben a védekezésben részt vevő ezerkétszáz ember főleg az ideiglenes védművek lebontásán dolgozik, negyvennyolc nagy teljesítményű szivattyúval próbálják mentesíteni a Hernád és a Sajó által elárasztott területeket – tudtuk meg Kohánka István ezredestől, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság megyei igazgatóhelyettesétől. Elmondta: szombaton a harmadik ház is összedőlt Ónodon, ezzel tizenkettőre emelkedett azon épületek száma, amelyek komoly kárt szenvedtek az elmúlt egy hét árvizes időszakában a Hernád mentén, illetve a Hernád és a Sajó torkolatának közelében. A védekezés költségei immár meghaladják a száz-százhúsz millió forintot. Valószínűleg már a napokban megkezdhetik a fertőtlenítést, illetve a károk felmérését az árvíz sújtotta térségben. Kohánka ezredes szerint a száztizenkét kimenekített ember visszaköltözésére még legalább egy-másfél hetet kell várni, de az erről szóló döntést az ÁNTSZ hozza meg. Egyelőre a tizenkét, súlyosan megrongálódott ház tulajdonosai átmeneti szállást kapnak az önkormányzatoktól, s majd később derül ki, vajon miképpen rendezhetik véglegesen lakhatási gondjaikat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.