Az Európai Parlamentet megrázó brüsszeli korrupciós botrány újabb fordulóponthoz érkezett. A belga Maria Arena, a Szocialisták és Demokraták frakciójának egykori tagja ellen vádat emeltek, miután a hatóságok szerint egy bűnszervezet tagjaként tevékenykedett. Bár a politikust korrupcióval és pénzmosással nem gyanúsítják, a bűnszervezeti tagság vádja komoly figyelmet kapott.
Arena a belga La Libre Belgique napilapnak adott interjúban tagadta bűnösségét, és hangsúlyozta, hogy semmilyen ajándékot nem fogadott el Katar vagy más országok részéről. Elmondása szerint vádjai csupán más, korrupcióval gyanúsított személyekkel való kapcsolatai miatt merültek fel.
Soha nem kaptam sem órát, sem ékszert, semmit
– nyilatkozta, hozzátéve, hogy az ellene irányuló „jogi és médiahadjárat” ellehetetlenítette politikai karrierjét.
A botrány két évvel ezelőtt robbant ki, amikor a belga hatóságok razziát tartottak több európai parlamenti képviselő irodájában és lakásában. A nyomozás során hatszázezer eurót találtak készpénzben, többek között Eva Kaili, az EP alelnökének otthonában.
Kaili azóta elvesztette politikai tisztségeit, és a vádak szerint Katar érdekében végzett lobbitevékenységet.
Maria Arena mellett a nyomozás más főszereplői, köztük Pier Antonio Panzeri, szintén reflektorfénybe kerültek. Panzeri, egykori EP-képviselő, vádalkut kötött, és elismerte, hogy pénzt fogadott el Katar és Marokkó kormányától politikai szívességekért cserébe. Vallomásai szerint Arena is részt vett a tevékenységekben, bár az olasz politikus azt állította, Arena nem tudott a háttérben zajló korrupciós manőverekről.
Az ügy további bonyolítása, hogy Arena fia lakásában 280 ezer eurót találtak a nyomozók, amelynek eredete ismeretlen.
Bár a hatóságok közvetlen bizonyítékot nem találtak arra, hogy az összeg a korrupciós ügyhöz kapcsolódna, az eset tovább növelte a politikus elleni gyanút.
Az Európai Parlament és különösen a Szocialisták és Demokraták frakciója komoly kritikák kereszttüzébe került a botrány miatt. Katar és Marokkó lobbitevékenysége arra irányult, hogy politikai döntéseket befolyásoljon az uniós intézményekben.
Ez ismételten rávilágított a brüsszeli döntéshozatal átláthatóságának hiányosságaira.