Egymást érik a korrupciós botrányok az unió háza táján
Korrupciós botrányok sora, mutyizások, közokirat-hamisítás, csalás – mindez csak néhány az elmúlt évek botrányaiból, amelyek behálózzák a brüsszeli testületeket. Most pedig Brüsszel budapesti embere is lebukott.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Ahogy arról lapunk beszámolt,
hivatali visszaéléssel és hűtlen kezeléssel gyanúsította meg a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) az Integritás Hatóság (IH) elnökét, Biró Ferencet
– derült ki a főügyészség csütörtök esti közleményéből. A KNYF házkutatást is tartott az IH-nál, valamint magánál az elnöknél is, iratokat foglalt le, majd gyanúsítottként hallgatta ki Birót és feleségét.
A gyanúsítás szerint ugyanis az elnök nemcsak magának béreltetett autót, hanem feleségének is, ám ezt Biró tagadta. Felmerült még emellett az is, hogy saját házának kerítését is megcsináltatta, valamint egyéb felújításokat is elvégeztetett az IH pénzén azon az ingatlanon, amelyben lakik.
Ezeket az állításokat részben elismerte, ugyanis a kerítéssel kapcsolatban elmondta az elnök, hogy sok fenyegetést kapott ő is és családja is, ezért a Parlament nemzetbiztonsági bizottságához fordult, és ezek után erősítette meg a kerítését nagyjából száz méter hosszan.
Biró Ferenc egyébként több dolgot is beismert pénteki sajtótájékoztatóján, de leszögezte, hogy nem mond le. Az IH elnöke azonban személyes támadásnak tartja az őt ért vádakat, amiket alaptalannak gondol, ezért panasszal élt a meggyanúsítása ellen.
Az is felmerült már egyébként a Brüsszel kérésére felállított testület kapcsán, hogy nagyon sok pénzébe kerül az adófizetőknek. Szakmai berkekben már korábban arról lehetett hallani, hogy például az államigazgatásban dolgozók béréhez képest kiugróan magasak a fizetések, amiket Biró Ferenc kérésének megfelelően állapítottak meg. De az elnök még korábban úgy vélekedett erről, hogy a bűnüldözés drága tevékenység.
Botrány botrányt követ az unió házat táján
A brüsszeli testületek környékén azonban nem ritka a botrány. Az Európai Parlament valaha volt legnagyobb korrupciós botránya 2022 decemberében robbant ki, amikor
Brüsszelben többeket letartóztattak és jelentős készpénzösszegeket foglaltak le, amelyeket többek között Pier Antonio Panzeri, valamint Eva Kaili, az Európai Parlament görög alelnöke otthonában találtak.
Eva Kaili, Pier Antonio Panzeri és korábbi asszisztense, Francesco Giorgi – Kaili korábbi élettársa – mellett vádat emeltek két másik volt szocialista európai parlamenti képviselő, a belga Marc Tarabella és az olasz Andrea Cozzolino ellen.
Tavaly decemberben három újabb vádemeléshez vezetett a brüsszeli korrupciós botrányban indított nyomozás, amelyet Belgiumban folytatnak az Európai Parlamentben felmerült korrupciós gyanú ügyében. A vádlottak a Szocialisták és Demokraták (S&D) uniós parlamenti frakció csoportjának kötelékében, illetve a botrány két kulcsfigurájának – a volt olasz szocialista EP-képviselő, Pier Antonio Panzeri és Francesco Giorgi – környezetében dolgoztak.
A három férfit azzal gyanúsítják, hogy kihasználták a katari meghívásokat – például a 2022-es labdarúgó-világbajnokság egyik mérkőzésére –, illetve készpénzt fogadtak el Marokkótól és Katartól. E két országot azzal gyanúsítják a hatóságok, hogy a korrupciót használták fel annak érdekében, hogy javítsák hírnevüket emberi jogi kérdésekben.
A koronavírus-járvány szintén botrányt hozott magával, a vakcinabeszerzési botrány valószínűleg az EU történetének legnagyobb botránya, amelyben az Európai Ügyészség is vizsgálatot indított. Mint kiderült,
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ugyanis szoros kapcsolatban áll a Pfizer főnökével, Albert Bourlával, és a nyilvánosság teljes kikerülésével, mobilüzenetek, sms-ek váltásán keresztül jutottak el egy megállapodásig 2021 áprilisában, amelynek értelmében az Európai Bizottság az eddigi legnagyobb gyógyszervásárlásáról állapodott meg a céggel: 1,8 milliárd dózis vakcinát vásárolt 35 milliárd euróért, amelyet természetesen az európai tagállamok, közvetve az európai polgárok pénzéből fizettek ki a Big Pharma cégnek.
Ma már azt is tudjuk egyébként, hogy a vásárlás előtt, 2020 decemberében az Európai Bizottság elnökének férje, Heiko von der Leyen az Orgenesis nevű gyógyszergyártó cég igazgatója lett, amely cég – egészen véletlenül – szorosan együttműködik a Pfizerrel.
Von der Leyen előző ötéves ciklusa végére is jutott korrupciós ügy. Tavaly az Európai Bizottság elnöke annak ellenére egy német konzervatív képviselőt nevezett ki egy jövedelmező uniós pozícióba, hogy a pozícióért zajló versengésben két másik jelölt is magasabb pontszámot ért el nála. A bizottság elnökét sokan részrehajlással vádolták, és az európai parlamenti képviselők több mint fele megszavazta, hogy a testület pályáztassa újra a pozíciót.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke szintén kellemetlen helyzetbe került, amikor kiderült, hogy elmulasztott időben jelenteni 142 különféle ajándékot, amelyeket a politikai tevékenysége során kapott. A szabályok szerint a képviselőknek minden ajándékot harminc napon belül nyilvánosságra kell hozniuk, ám Metsola ezt többször nem tette meg. Az ügy azonnal nagy sajtófigyelmet kapott, mivel az EP elnökétől különösen magas szintű átláthatóságot várnak el.
Bár Metsola utólag nyilvánosságra hozta az ajándékokat, a késedelem tovább mélyítette a brüsszeli intézmények iránti bizalmatlanságot.
A magyargyűlölő Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke sem maradt ki a botrányokból. Mint arról beszámoltunk, a 2019-es európai parlamenti választási kapcsán történt esetleges visszaélések ügyében vizsgálódott az Európai Ügyészség és a belga hatóságok. Konkrétan három, Weber kampányához kötődő személy ellen nyomoznak.
Az ügy rendőrségi irataiban, amelybe a Politico brüsszeli hírportál nyert betekintést, olyan bűncselekményekről esik szó, mint például közokirat-hamisítás, közokirat-hamisítás köztisztviselő által feladatai ellátása során, bizalomvesztés, csalás és közveszélyes korrupció.
Bár az EPP európai parlamenti frakciója, amelynek a Magyar Péter-féle Tisza Párt is a tagja, közleményben tagadta, hogy vizsgálat folyna ellenük, a spanyol La Gaceta ezzel szemben konkrétumokkal állt elő. Szerintük a belga hatóságok Ouarda Bensouag-val, Manfred Weber eddigi francia kabinetfőnökével szemben nyomoznak, aki november 1-jétől a pártcsalád, illetve annak frakciója főtitkárának tisztét töltheti be. A belga ügyészség azt gyanítja, hogy Bensouag egyszerre részesült honoráriumban az EPP-től és az Európai Parlamenttől is, ami ellenkezik a szabályokkal.
Manfred Weber 2019-ben egyébként azzal bukott le, hogy trükközéssel megkárosította az unió kasszáját. A V4NA leplezte le a politikus csalássorozatát. Akkor azt írta a hírügynökség, hogy Manfred Weber úgy küzd a korrupció ellen, hogy közben összetrükközött magának 125 milliót.
Havi 4332 euró, azaz hozzávetőleg 1,4 millió forint. Minden egyes hónapban ennyit kapnak az Európai Parlament képviselői általános költségtérítésként, az iránymutatás szerint elsősorban egy hivatalos iroda fenntartására. Elszámolniuk nem kell, számlákat nem kérnek tőlük, Weber ebben a joghézagban látta meg a nagy lehetőséget.
Az ügyeskedő néppárti politikus a saját családi házát nevezte ki pártirodának, hogy ez az összeg is nála maradhasson – írta a hírügynökség.
Borítókép: az Integritás Hatóság elnöke, Biró Ferenc (Fotó: Havran Zoltán)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.