Fővárosunk régi címerábrázolásai

Kákonyi Péter
2006. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folytatódik a Címerek, címerábrázolások sorozat a Jel című spirituális és kulturális folyóirat legújabb számában. Ezúttal Polgár Marianne azt vizsgálja, hogyan alakult fővárosunk címere a történelem viharaiban. A három városból, Budából, Pestből és Óbudából 1873-ban egyesített metropolisnak korábban értelemszerűen nem volt közös szimbóluma.
Buda és Pest IV. Béla királytól kapott kiváltságlevelet a tatárjárás után, s ez idő tájt már mindkét városnak volt saját pecsétje, melyből később a címerük is kialakult. Tudni lehet, hogy Szapolyai János király 1533-ban nemesi okleveleket adományozott a budai polgároknak, s ebben utalás történik a város címerére is. Ez ötszögletű, violaszínű pajzs, melynek alsó mezejében háromtornyú, egykapus vár látható, a felső mezőben pedig oroszlán, mely három lábával három emberi főt, a negyedikben pedig veres zászlót tart. Az oroszlán a vár elszánt védelmére, a veres zászló a polgárság hősiességére utal. A címernek a budaiak nem sokáig örülhettek, hiszen 1541-ben Szulejmán hadai leigázták a várost.
Pest címere a XV. században hasonló: rajta egytornyú, egykapus vár látható, mely egyúttal azt is jelzi, hogy Buda a fontosabb, kitüntetettebb település. Óbuda, a királynék székvárosa XIV. századi pecsétjén nyitott kapus várfal látható, mögötte pedig templomtorony. A török hódoltság után Buda és Pest I. Lipót császártól kapott kiváltságokat 1703-ban, ezek mellé természetesen új címert és új pecsétet is. Budáéból elmaradt az oroszlán,
s a nagy címerpajzs fölé az ország szimbóluma került, jelezve, hogy
ez a főváros. A két címertartó Mars és Minerva, míg Pesté két griffmadár.
A diktatúra idején a korábbi Budapesthez hozzácsaptak hét környező várost és tizenhat falut, ám címerrel – polgári csökevény! – nem bíbelődtek. Csak a hatvanas években készült – főként az erősödő idegenforgalom miatt – egy dilettáns címerféleség: rajta középen a Duna hullámai, fönn az ötágú vörös csillag.
A főváros jelenlegi, a hagyományokat jobban őrző címere az 1989-es fordulat eredménye, s lényegét tekintve megegyezik az 1873-ban létrehozottal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.