Von der Leyen titkai többet mondanak minden szónál

Az Európai Unió Bírósága a The New York Timesnak adott igazat a Pfizer-gate-ügyben, ami pedig az ügyet különösen pikánssá teszi, hogy ebben az átláthatóságra oly sokat adó Európai Unió vezetője az érintett, aki több éve nem tisztázza a ráégett korrupciós gyanút – nyilatkozta lapunknak Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője.

2025. 05. 14. 13:24
Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét elmarasztalta a Bíróság a "Pfizergate"ügyben Fotó: Nicolas Tucat Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elmarasztaló ítéletet hozott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével kapcsolatban az Európai Unió Bírósága.

Flags of Europe as seen waving from the flagpoles. The European Flag is the symbol of Council of Europe COE and the European Union EU as seen in the Belgian capital in front of the Le Berlaymont building, European Commission headquarters next to Europa building HQ of the European Council at the European Quarter in Brussels, where the headquarters of the pan-European institutions and organizations are located. Brussels, Belgium on April 2024 (Photo by Nicolas Economou/NurPhoto) (Photo by Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Uniós zászlók a belga fővárosban a Le Berlaymont épület, az Európai Bizottság székhelye előtt (Fotó: NurPhoto/AFP/Nicolas Economou)

Szerda reggel hozta nyilvánosságra döntését az Európai Törvényszék a Pfizer-gate-ként elhíresült ügyben. Az ítélet egy, a The New York Times által indított per eredményeként született, amelyben a lap az Európai Bizottságot perelte be amiatt, hogy az megtagadta a hozzáférést Ursula von der Leyen bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között váltott üzenetekhez. Az üzenetváltások a koronavírus elleni vakcinák beszerzéséről folytatott tárgyalások idején keletkeztek.

A luxembourgi székhelyű bíróság az amerikai lap javára döntött, és hatályon kívül helyezte az Európai Bizottság azon határozatát, amely elutasította az adatigénylést. A törvényszék kimondta: a bizottságnak ki kell adnia az érintett sms-eket a The New York Times számára. Az ítélet mérföldkőnek számít az uniós intézmények átláthatóságának és elszámoltathatóságának szempontjából.

Ez egy olyan botrány, ami a legfelsőbb politikai körökben is kiverte a biztosítékot. A koronavírus időszakában Von der Leyen nagyon drágán, átláthatatlan módon kötötte meg ezeket a szerződéseket

– mondta lapunknak Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője.

Deák Dániel (Fotó: XXI. Század Intézet)

Mind a mai napig nem tudjuk a részleteket, de kiderült, hogy Ursula von der Leyen sms-ekben állapodott meg és több milliárd euróra szerződött.

A bíróság ítéletében a dokumentumokhoz való hozzáférésről szóló rendeletre hivatkozott. Általános szabályként az uniós intézmények összes dokumentumának nyilvánosan hozzáférhetőnek kell lennie. A bíróság azt is hangsúlyozta, hogy a bizottságnak elfogadható magyarázatot kell adnia arra vonatkozóan, hogy miért nem találhatók meg ezek a dokumentumok

Az Európai Unió mindig az átláthatóságot hangsúlyozza, így ez a botrány mindennel szembemegy, amit az Európai Unió képvisel és elvár például Magyarországtól is. Ez egy olyan botrány, ami eléggé korrupciógyanús, és amit tovább növel az is, hogy Ursula von der Leyen nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni ezeket az sms-eket.

– hangsúlyozta a szakértő.

European Commission President Ursula Von der Leyen pictured during a press conference at a visit to the Pfizer pharmaceutical plant in Puurs, Friday 23 April 2021. President of the European Commission von der Leyen is visiting the Covid-19 vaccine production site of Pfizer-BioNTech. BELGA PHOTO BENOIT DOPPAGNE (Photo by BENOIT DOPPAGNE / BELGA MAG / Belga via AFP)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Pfizer gyógyszergyárában tartott sajtótájékoztatón, 2021. április 23-án (Fotó:Belga/AFP/Benoit Doppagne)

A mostani bírósági döntés azt mondja ki, hogy ezeket az sms-eket nyilvánosságra kell hozni, és meg kell magyaráznia, hogy pontosan hogyan is történt ez a folyamat.

A szakértő elmondta, az ítélet nem jogerős, az Európai Bizottság elnöke fellebbezhet ez ellen, így elképzelhető, hogy Ursula von der Leyen még hosszú évekig elhúzza ezt a folyamatot annak érdekében, hogy ne derülhessen fény erre a botrányra.

Közvetlen felelőssége nem lesz, de az Európai Bizottság elnökének a személyes tekintélye még tovább fog erodálódni ennek következtében. Magyar szemszögből nézve hiteltelenné teszi, ha Ursula von der Leyen tovább kritizálja Magyarországot ilyen témákban, közben pedig ebben a több milliárd eurót érintő fajsúlyos esetben ő nem az átláthatóságot képviseli

– összegezte Deák Dániel.

Borítókép: Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét elmarasztalta a bíróság a Pfizer-gate-ügyben (Fotó: AFP/Nicolas Tucat) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.