ANew York-i értéktőzsdét üzemeltető NYSE-csoport nem nyugszik addig, amíg meghatározó szereplője nem lesz az európai tőkepiacnak – derül ki a Financial
Times cikkéből. A NYSE akár képes lenne londoni értéktőzsdére (LSE) is ellenséges ajánlatot tenni, vagy új londoni tőzsdét alapítani abban az esetben, ha az európai Euronexttel történő egyesülés nem hozná a várt működési eredményeket.
A londoni üzleti napilap felmérése szerint a briteket erősen aggasztja, hogy milyen könnyen külföldi kézbe kerülnek nagy hazai vállalatok, köztük a Budapest Airportot is birtokló BAA repülőtér-üzemeltető. John Thain, a NYSE vezetője a lapnak azt mondta: arra számít, hogy a New York-i tőzsde és az Euronext együtt az LSE „félelmetes versenytársává válik”. Elismerte ugyanakkor annak lehetőségét, hogy a külföldi vállalatok mégis inkább az LSE-t választják kibocsátásuk helyszínéül, nemcsak a kemény amerikai szabályozói környezet miatt, hanem azért is, mert London vált a nemzetközi pénzügyi tranzakciók központjává. Ha a NYSE Euronext nem lesz képes Londonnal versenyre kelni a nemzetközi részvénykibocsátásokért, akkor két lehetőség marad: „saját londoni tőzsdénk létrehozása, de nem zárom ki a másikat (az LSE felvásárlását) sem”, fogalmazott Thain. A Nasdaq máris az LSE legnagyobb egyedi részvényese; tőzsdei vásárlásokkal 25,1 százalékot szerzett eddig a londoni részvénypiacból.

Hatalmas hiszti lesz a baloldalon: az átláthatósági törvényjavaslat már az Országgyűlés előtt van