Az Új egyensúly programot a miniszterelnök reformoknak nevezi, de valójában a Gyurcsány-kormány saját hibás lépései miatt pénzbehajtásra készül – jelentette ki Cser-Palkovics András, a Fidelitas alelnöke. A frissen a parlamentbe került fideszes politikus a tandíj bevezetését, az otthonteremtés ellehetetlenítését, illetve a munkahelyteremtés megfojtását nevezte a fiatalokat érintő legfontosabb megszorításoknak. Cser-Palkovics emlékeztetett: az elmúlt években sok szocialista vezető politikus cáfolta, hogy a tandíj bevezetésére készülnének, most azonban – 2007. január 1-jei dátummal – mégis szerepel a kormányprogramban. Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető évekkel ezelőtt azt mondta, hogy a jómódúak számára sem kívánnak tandíjat bevezetni, ugyanis annak hatására – akárcsak a Bokros-csomag idején – jelentős mértékben visszaesne a felsőoktatásba jelentkezők száma, és a szegényebb családból származó diákok nem tudnának lépést tartani jobb módú társaikkal. Cser-Palkovics az európai országok gyakorlatát tekintve is példátlannak tartja az elképzelést, mivel a legtöbb államban nincs tandíj, vagy ha van is – mint a szlovákiai 50 euró (12 500 forint) –, az jelképes hozzájárulás.
A fideszes politikus beszélt a közlekedési kedvezmények várható csorbításáról és tarifaemelésről is. Megjegyezte: Medgyessy Péter volt miniszterelnök a 2002-es választási kampányban ingyenes közlekedést ígért az állandó lakhely és az iskola között, ehhez képest az utóbbi években duplájára emelkedett a BKV-diákbérlet ára. Az otthonteremtés lehetőségét már korábban csorbították, amikor 2004-ben 240 ezer forintról 120 ezerre csökkentették a törlesztők által igénybe vehető adókedvezményt, most azonban a kedvezmény teljes megszüntetését vetette fel a kabinet, vagyis évi 120 ezer forinttal nőhet az adósok költsége. Cser-Palkovics leszögezte: az otthonteremtés megfojtása negatív demográfiai következményekkel is járhat, mivel a fiatalok csak saját lakásban tudnak családot alapítani. Jelentős visszaesés lehet az építőiparban is, pedig a szférában jelenleg is a legnagyobb a körbetartozás.
Szabó Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának szocialista elnöke szerint Gyurcsány Ferenc soha és sehol nem nevezte reformnak az Új egyensúly programot. A program arról szól, hogy helyre kell állítani az egyensúlyt, ezt követik majd a reformok, amelyek azt tartalmazzák, hogy hogyan lehet azt fenntartani. A tandíj kapcsán kijelentette: a fizetési kötelezettség nem attól függ, hogy jelenleg milyen anyagi helyzetben van a diák, hanem attól, hogy a diploma megszerzése után milyen keresete lesz.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert