Reform helyett pénzbehajtás

A Fidelitas szerint a szocialista párt néhány héttel ezelőtt még kevesebb terhet, több lehetőséget és nagyobb biztonságot ígért a fiataloknak, ma pedig több terhet, kevesebb lehetőséget és létbizonytalanságot akar nyújtani, a megszorításokat pedig reformoknak álcázni. A szocialisták állítják: soha nem nevezték reformnak az új programot.

Munkatársunktól
2006. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Új egyensúly programot a miniszterelnök reformoknak nevezi, de valójában a Gyurcsány-kormány saját hibás lépései miatt pénzbehajtásra készül – jelentette ki Cser-Palkovics András, a Fidelitas alelnöke. A frissen a parlamentbe került fideszes politikus a tandíj bevezetését, az otthonteremtés ellehetetlenítését, illetve a munkahelyteremtés megfojtását nevezte a fiatalokat érintő legfontosabb megszorításoknak. Cser-Palkovics emlékeztetett: az elmúlt években sok szocialista vezető politikus cáfolta, hogy a tandíj bevezetésére készülnének, most azonban – 2007. január 1-jei dátummal – mégis szerepel a kormányprogramban. Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető évekkel ezelőtt azt mondta, hogy a jómódúak számára sem kívánnak tandíjat bevezetni, ugyanis annak hatására – akárcsak a Bokros-csomag idején – jelentős mértékben visszaesne a felsőoktatásba jelentkezők száma, és a szegényebb családból származó diákok nem tudnának lépést tartani jobb módú társaikkal. Cser-Palkovics az európai országok gyakorlatát tekintve is példátlannak tartja az elképzelést, mivel a legtöbb államban nincs tandíj, vagy ha van is – mint a szlovákiai 50 euró (12 500 forint) –, az jelképes hozzájárulás.
A fideszes politikus beszélt a közlekedési kedvezmények várható csorbításáról és tarifaemelésről is. Megjegyezte: Medgyessy Péter volt miniszterelnök a 2002-es választási kampányban ingyenes közlekedést ígért az állandó lakhely és az iskola között, ehhez képest az utóbbi években duplájára emelkedett a BKV-diákbérlet ára. Az otthonteremtés lehetőségét már korábban csorbították, amikor 2004-ben 240 ezer forintról 120 ezerre csökkentették a törlesztők által igénybe vehető adókedvezményt, most azonban a kedvezmény teljes megszüntetését vetette fel a kabinet, vagyis évi 120 ezer forinttal nőhet az adósok költsége. Cser-Palkovics leszögezte: az otthonteremtés megfojtása negatív demográfiai következményekkel is járhat, mivel a fiatalok csak saját lakásban tudnak családot alapítani. Jelentős visszaesés lehet az építőiparban is, pedig a szférában jelenleg is a legnagyobb a körbetartozás.
Szabó Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának szocialista elnöke szerint Gyurcsány Ferenc soha és sehol nem nevezte reformnak az Új egyensúly programot. A program arról szól, hogy helyre kell állítani az egyensúlyt, ezt követik majd a reformok, amelyek azt tartalmazzák, hogy hogyan lehet azt fenntartani. A tandíj kapcsán kijelentette: a fizetési kötelezettség nem attól függ, hogy jelenleg milyen anyagi helyzetben van a diák, hanem attól, hogy a diploma megszerzése után milyen keresete lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.