Búvártragédia Jósvafőnél

Egyelőre nincs magyarázat arra, miért maradt le társától merülés közben a jósvafői Baradla-barlangban a hét végén szerencsétlenül járt kutatóbúvár. A harmincnyolc éves budapesti férfit eszméletlen állapotban hozták a felszínre, ahol a mentők újraélesztési kísérlete nem járt sikerrel.

Zsilka László
2006. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak az orvosszakértői jelentés elkészülte után derülhet ki, miért hunyt el a jósvafői Baradla-barlangban szombaton egy kutatóbúvár. Halálának pontos okát a boncolás eredménye állapítja majd meg – közölte lapunkkal tegnap Kompoltiné Jakab Ilona, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. A rendőrség közigazgatási eljárásban vizsgálja a szerencsétlenség körülményeit, bűncselekményre utaló jelet a helyszíni szemlén nem találtak. A fővárosi búvárnak minden szükséges engedélye megvolt a merüléshez.
A mentők rohamkocsival és helikopterrel érkeztek a barlanghoz a riasztás után, de a szerencsétlenül járt kutatót már nem sikerült újraéleszteni. A mentési kísérletben részt vett a Barlangi Mentők Észak-magyarországi Egyesületének orvosa is. Ónodi Lászlótól, az egyesület vezetőjétől megtudtuk: két búvár, az egyik a később elhunyt volt, egy vízzel telt járaton, úgynevezett szifonon haladt keresztül. Egy kifeszített kötélen kapaszkodva húzták magukat a víz alatt. A kötél állapotából az egyikük észrevette, hogy társa lemaradt. A felszínre jutva sem találkoztak, ezért visszament, de a zavaros vízben nem fedezte fel kollégáját. Később a többiek is bekapcsolódtak a keresésbe, végül ráakadtak az akkor már eszméletlen férfira, akinek palackjában volt oxigén. A jósvafői Rövid-Alsó-barlang feltárása azután kezdődhetett meg, hogy 1955 augusztusában hatalmas árvíz vonult végig a Baradlán, és a víz felszakította a jósvafői barlangbejárathoz vezető út rézsűjét. Ott huszonöt méter mély forráskráter keletkezett – idézi az MTI Kordos László 1984-ben kiadott, Magyarország barlangjai című könyvének egyik részletét. A későbbi, robbantásokkal segített feltárásokkor szifontól szifonig jutottak a kutatók. A fokozottan védett Rövid-Alsó-barlangot ma már ezer méter hoszszan feltárták. A járatszakasz egy sűrű szifonsornak tekinthető, a barlang aktív vizes járatait a víz szinte teljesen kitölti – áll az ismertetőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.